لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

همزمان با شدت گرفتن عملیات نظامی در شمال؛ ورود کمک‌های بین‌المللی به غزه از طریق اسکله شناور ساخت آمریکا آغاز شد


اسکله شناور غزه. ۲۷ اردیبهشت.
اسکله شناور غزه. ۲۷ اردیبهشت.

در حالی که عملیات نظامی اسرائیل در شمال و جنوب غزه ادامه دارد، اولین محموله کمک‌های بین‌المللی از طریق اسکله شناور روز جمعه، ۲۸ اردیبهشت به غزه رسید.

اسکله شناور موقت در بندر اشدود، یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری اسرائیل، از پیش مونتاژ شد و روز پنجشنبه در سواحل غزه که فاقد زیرساخت بندری است استقرار یافت. پنتاگون تاکید کرد که هیچ نیروی آمریکایی وارد خشکی نشده است.

وزارت دفاع ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این یک تلاش مداوم و چند ملیتی برای ارائه کمک‌های اضافی به غیرنظامیان فلسطینی است... و شامل کالاهای کمکی است که توسط شماری از کشورها و سازمان‌های بشردوستانه اهدا شده است.»

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد، روز جمعه گفت پس از ماه‌ها بحث سازمان ملل موافقت کرده است که در هماهنگی ارسال و توزیع کمک‌ها در اسکله شناور، به شرطی که این عملیات «به بی‌طرفی و استقلال عملیات‌های بشردوستانه احترام بگذارد، کمک کند.»

کمک‌های تخلیه شده در اسکله از طریق یک کریدور دریایی از قبرس، جایی که اسرائیل آنها را بازرسی می‌کند، ارسال می‌شود. بریتانیا روز جمعه اعلام کرد که محموله کمک‌های اولیه خود را از طریق اسکله تحویل داده است.

یک مقام دفاعی ایالات متحده و یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که عملیات اسکله با کمک هزار نیروی آمریکایی ۳۲۰ میلیون دلار هزینه داشت.

سازمان ملل می‌گوید که روزانه حداقل ۵۰۰ کامیون کمک و کالاهای تجاری باید وارد غزه شود در حالی که تاکنون به طور متوسط ۱۸۹ کامیون در روز وارد می‌شد.

اسرائیل اعلام کرده است که تلاش‌ها برای کمک رسانی را افزایش می‌دهد و ۳۶۵ کامیون روز پنجشنبه حامل آرد و سوخت از گذرگاه‌های کرم شالوم و ایرز (بیت حانون) وارد غره شدند. همچنین صدها چادر برای پناهجویان که از رفح به منطقه المواسی در استان رفح منتقل شده‌‌اند و اسرائیل آن را منطقه بشردوستانه اعلام کرده است، تحویل داده شد.

در این حال، نیروهای اسرائیلی روز جمعه با ستیزه‌جویان حماس در کوچه‌های باریک جبالیا در شمال غزه درگیر شدند که ارتش اسرائیل آن را یکی از شدیدترین درگیری‌ها از زمان آغاز جنگ غزه توصیف کرده است.

اسرائیل گفته بود که نیروهایش ماه‌ها قبل پس از حملات مرگبار ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل، جبالیا را پاکسازی کردند، اما هفته گذشته گفت که عملیات برای جلوگیری از گروه‌بندی مجدد شبه‌نظامیان اسلام‌گرای مورد حمایت حکومت ایران را آغاز کرده است.

نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که سربازان در چند روز اخیر بیش از ۶۰ شبه نظامی را در جبالیا کشتند و در یک عملیات چند جانبه یک انبار تسلیحات کشف کردند.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، هفته گذشته به خبرنگاران گفت: «ما در هفته‌های اخیر تلاش‌های حماس برای بازسازی قابلیت‌های نظامی‌اش در جبالیا را شناسایی کردیم و برای از بین بردن آنها عملیات را آغاز کردیم.»

جنگ با حمله گروه حماس که مورد حمات حکومت ایران است به جنوب اسرائیل در ۱۵ مهر آغاز شد که بر اساس آمار اسرائیل، حدود ۱۲۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۵۰ نفر به گروگان گرفته شدند.

شماری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن و اسرائیل حماس را در طبقه‌بندی سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG