لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۴

درخواست کشورهای همسایه سوریه برای کمک به آوارگان


همسایگان سوریه از کشورهای اروپائی خواستند تا به آنها برای مقابله با هجوم مردمی که از جنگ می گریزند، کمک کنند و تعداد بیشتری از آوارگان سوری را در کشورهای خود بپذیرند.

بیش از سه میلیون نفر از سوریه، اکثرا به کشورهای همسایه، گریختهاند و شش میلیون نفر نیز در داخل این کشور آواره شده‌اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، نخست وزیر لبنان، که کشور او بیش از یک میلیون آواره را پذیرفته است، روز سه شنبه در کنفرانس وزیران امور خارجه و نمایندگان ۴۰ کشور در برلین گفت که وضع فعلی قابل دوام نیست و افزود: آوارگان علاوه بر وارد آوردن فشار سنگین بر بیمارستان ها، مدارس و دیگر نهادهای کشور، مشاغل را نیز از کارگران لبنانی می گیرند و موجب ناراضایتی می شوند.

او گفت هجوم انبوه سوری ها به جوامع فقیری که برای مقابله با باری چنین سنگین آمادگی ندارند، تاثیری بی ثبات کننده داشته و با چالش ها و تهدیدهایی همراه است که زمینه باروری برای افراط گرائی و خشونت فراهم می آورد.

نماینده اردن هشدار مشابهی داد و معاون وزارت امور خارجه ترکیه نیز گفت که کشور او تاکنون حدود ۴ میلیارد دلار برای تامین نیازهای آوارگان سوری خرج کرده، اما فقط ۲۵۰ میلیون دلار کمک از جامعه بین المللی دریافت کرده است.

وزیر امور خارجه آلمان، که کنفرانس یک روزه را ترتیب داده بود، گفت توجه افزون برای کاهش مشکلات آوارگان، باید بر سرمایه گذاری بین المللی در بیمارستان، مدرسه، تامین آب و سیستم های از بین بردن زباله در کشورهای همسایه سوریه متمرکز باشد.

آلمان از سال ۲۰۱۲ حدود ۷۰ هزار سوری را پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG