لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

لزوم افزایش کمک های بشر دوستانه به سوربهسه سال مناقشه در سوریه برای مردم در داخل کشور و ورای مرزهای آن بسیار گران تمام شده است. بیش از ۱۶۲ هزار تن کشته شده اند. از حدود ۲۰ میلیون جمعیت پیش از جنگ، ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به کمک نیاز دارند، حدود ۴ میلیون نفر حتی به ضروریات اولیه مانند غذا دسترسی ندارند. بیشتر از ۶ میلیون نفر در داخل دربدر و آواره شده اند، در حالی که بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دیگر به کشورهای همسایه رفته اند، بسیاری در جوامع میزبان و در اردوگاه ها زندگی می کنند.

از همسایگان سوریه، لبنان بیش از همه زیر فشار هجوم آوارگانی که از خشونت فرار می کنند قرار دارد، در آنجا بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند. و این یکی از دلایلی است که موجب شد جان کری وزیر امور خارحه آمریکا در جریان دیداری از لبنان در اول ژوئن، یک اعتبار اضافی ۲۹۰ میلیون دلاری را برای کمک به سوری ها در داخل و کشورهای میزبان آوارگان اعلام کرد. جان کری گفت با این کمک، امریکا اینک بیش از ۲ میلیارد دلار در پاسخ به بحران انسانی در سوریه فراهم آورده است.

با این حال یاد آور شد نیازها هنوز بسیار عظیم است و او نمی خواهد وانمود کند که دو میلیارد دلار کافی است. همچنین حمایت در اردوگاه برای آوارگان کافی نیست. زندگی آنها را تغییر نمی دهد . به جنگ پایان نمی بخشد ، امنیت دراز مدت و فرصت هایی را که می خواهند برایشان فراهم نمی آورد.

جان کری گفت «همه ما، تمام ملت ها، مسئولیت دارند تلاش کنند جنگ تمام شود.» او بویژه از کشورهایی که مستقیما از رژیم اسد پشتیبانی می کنند خواست با جامعه بین المللی کار کنند و جنک را به پایان برسانند. کری همچنین اعانه دهندگان بین المللی را ترغیب کرد به وعده هایی که برای کمک به مردم سوریه داده اند عمل کنند و گفت حمایت از لبنان و دیگران در منطقه که از پیامدهای بحران انسانی رنج می برند، بسیار مهم است.
XS
SM
MD
LG