لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

جان بولتون: با توجه به نظام قضایی داخلی آمریکا، دادگاه جرائم جنگی غیرضروری است


سخنرانی جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در انجمن فدرالیست - ۱۹ شهریور ۱۳۹۷
سخنرانی جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در انجمن فدرالیست - ۱۹ شهریور ۱۳۹۷

ایالات متحده روز دوشنبه با بیان این که آمریکا از هر راهکار لازمی برای حفاظت از شهروندانش و شهروندان متحدانش در برابر دادخواهی‌های «غیرعادلانه» دیوان بین‌المللی کیفری استفاده خواهد کرد، گفت که واشنگتن دیگر با این دادگاه همکاری نخواهد کرد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری در سخنانی در «انجمن فدرالیست» در شهر واشنگتن گفت که ایالات متحده هیچ کمکی در اختیار این دادگاه قرار نخواهد داد. وی افزود که دادگاه جرائم جنگی با توجه به نظام قضایی داخلی آمریکا که شهروندان خود را در عالیترین سطح اخلاقی و قانونی مسئول می شمارد، غیر ضروری است.

آقای بولتون گفت: «نظامیان آمریکا باید با رعایت کامل قوانین جنگی عمل کنند و وقتی نقض قانون صورت گیرد، آمریکا اقدام مناسب و به موقع را علیه متخلفان انجام خواهد داد. ما کشوری دموکراتیک با مستحکم‌ترین سیستم تحقیقاتی، مسئولیت پذیری و شفافیت در جهان هستیم. ما معتقد به حاکمیت قانون هستیم و به آن پایبندیم. ما نیازی به دادگاه جرائم جنگی نداریم که به ما در باره وظایفمان بگوید و یا تصمیمات ما را مورد تردید قرار دهد.»

مشاور پرزیدنت ترامپ اضافه کرد: «این دولت برای حفاظت از قانون اساسی و حق حاکمیت آمریکا و شهروندانش مبارزه خواهد کرد. هیچ کمیته ای از دولت‌های خارجی اجازه نخواهد داشت به ما بگوید چگونه خود را اداره و یا چگونه از آزادی خود دفاع کنیم. ما برای دفاع از قانون اساسی خود در خارج از مرزها، به همان‌گونه که در داخل عمل خواهیم کرد و مانند همیشه در هر تصمیمی که اتخاذ کنیم، منافع مردم آمریکا را در اولویت قرار می‌دهیم.»

جان بولتون در بخش دیگری از سخنان خود به بستن دفتر نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین، ساف، در واشنگتن اشاره کرد و گفت که یک دلیل اتخاذ این تصمیم شکایت فلسطینی‌ها از اسرائیل در دادگاه بین المللی کیفری و همچنین خودداری فلسطینی‌ها از مذاکره با اسرائیل است.

وی گفت: «ایالات متحده از روند صلح مستقیم و قاطع حمایت می‌کند، و ما اجازه نخواهیم داد دادگاه بین‌المللی کیفری مانع اسرائیل در دفاع از خود شود.»

جان بولتون اواخر مرداد ماه در یک نشست خبری در اورشلیم پایتخت اسرائیل گفته بود که «پیشرفت‌های بسیاری» در تنظیم طرح پیشنهادی دولت پرزیدنت ترامپ برای صلح خاورمیانه حاصل شده است، اما وی از ذکر جزئیات این طرح یا زمان انتشار آن خودداری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG