لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

گشت هوایی نیروهای آمریکایی در تنگه هرمز با هدف «تقویت امنیت» در منطقه


افزایش حضور ایالات متحده در تنگه هرمز
افزایش حضور ایالات متحده در تنگه هرمز

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد حضور در تنگه هرمز را با شرکایش و به منظور تقویت امنیت افزایش می‌دهد.

ناوگان پنجم نیروهای دریایی ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۸ خرداد در توییتی ضمن اعلام این خبر گفت، ملوانان نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه با استفاده از یک هواپیمای بوئینگ پ-٨اِی پوسایدون بر فراز تنگه هرمز گشت هوایی انجام دادند.

در این پرواز، پرسنل آمریکایی بر رصد فعالیت‌های دریایی نظارت کردند.

در همین روز، آنتونی بلینکن پیش از نشست وزیران امور خارجه شورای همکاری خلیج فارس در عربستان سعودی با اشاره به اهمیت «دستیابی به یک راه حل صلح پایدار در منطقه خلیج فارس» گفت: «ما به مقابله با رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران، از جمله تشدید تنش‌های هسته‌ای و توقیف اخیر نفتکش‌ها در آب‌های بین‌المللی ادامه می‌دهیم.»

ایالات متحده و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ماه فوریه سال جاری نیز با انتشار بیانیه مشترکی «سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی در منطقه را محکوم کرده بودند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ادامه حضور نیروهای نظامی خارجی در آب‌های خلیج فارس را تهدیدی برای امنیت کشتیرانی در این آبراه استراتژیک جهان می‌داند و معتقد است که کشورهای منطقه توانایی حفظ صلح و امنیت را دارند.

حضور نیروهای آمریکایی در خلیج فارس به اواسط دهه ۱۹۸۰ می رسد، زمانی که دوره‌ای به نام جنگ نفتکش‌ها به دلیل مجموعه ای از حملات جمهوری اسلامی به کشتی های تجاری و نفتکش‌ها در تنگه هرمز وجود داشت و مجموعه‌ای از تشدید تنش در منطقه با رهگیری کشتی‌ها توسط جمهوری اسلامی به وجود آمد.

XS
SM
MD
LG