لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

واکنش آمریکا به ادعای ایران درباره ایجاد ائتلاف دریایی: با منطق سازگار نیست


ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس. آرشیو
ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس. آرشیو

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در واکنش به ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر ایجاد ائتلاف دریایی با عربستان سعودی و امارات متحده عربی گفت: «با منطق سازگار نیست.»

به گفته تیم هاوکینز ، ایران خود اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی در منطقه است و اکنون مدعی ایجاد یک ائتلاف امنیتی دریایی برای محافظت از همان آب‌هایی است که خود همواره تهدید می‌کند.

به گزارش «بریکینگ دیفنس» او با اشاره به ۱۵ حمله ایران به کشتی‌های تجاری خارجی طی دو سال گذشته گفت: «آنچه اهمیت دارد عمل است و به همین دلیل است که به همراه شرکایمان در حال تقویت دفاع در اطراف تنگه هرمز هستیم.»

شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، روز شنبه مدعی شده بود یک ائتلاف «نیروی دریایی» مشترک توسط کشورهای ایران،‌ عربستان سعودی و امارات متحده عربی در شمال اقیانوس هند تشکیل خواهد شد.

این مقام ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در ادامه ادعاهای خود با اشاره به «توسعه» ائتلاف دریایی ایران با چین و روسیه افزوده بود کشورهای عربستان سعودی، امارات، قطر، بحرین، عراق، پاکستان و هند «تقاضا دارند» تا در «اقدام اشتراکی منطقه‌ای» حاضر باشند.

هنوز عربستان و امارات متحده عربی واکنشی به این اظهار نظر او از خود نشان نداده‌اند.

ایالات متحده و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ماه فوریه سال جاری با انتشار بیانیه مشترکی «سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی در منطقه را محکوم کرده بودند.

حسین آرین، کارشناس مسائل نظامی، روز شنبه در گفت‌وگویی با بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به حضور فزاینده ایالات متحده در منطقه، ایجاد ائتلاف میان ایران و کشورهای عرب را «خیلی خوش‌باورانه» خواند.

XS
SM
MD
LG