لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

آنتونی بلینکن:‌ آمریکا و روسیه در مواردی مانند بازگشت ایران به برجام همکاری می‌کنند


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت هر چند با روسیه در مواردی مانند اوکراین اختلاف جدی وجود دارد، ولی آمریکا و روسیه همکاری‌های مشترک از جمله در مورد توافق هسته‌ای ایران دارند.

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۱۷ دی در واشنگتن و پس از جلسه مجازی وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو،گفت:‌ «ما به طور کامل به دیپلماسی و این که ببینم نتیجه می‌دهد، متعهد هستیم. هرچه باشد روسیه و ایالات متحده پیشتر، و حتی در زمان وجود تنش‌های شدید، آن را انجام داده‌اند. ما توافق هلسینکی را مورد مذاکره قرار دادیم، سازمان امنیت و همکاری اروپا را ایجاد کردیم، معاهده منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و دیگر توافق‌های کنترل تسلیحات را امضا کردیم.»

آنتونی بلینکن افزود: «همین هفته، بیانیه‌ای با اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل امضا کردیم که جنگ هسته‌ای طرف پیروز به همراه نخواهد داشت و هیچ‌ وقت نباید چنین جنگی صورت گیرد. ما در مورد برنامه ایستگاه فضایی همکاری داریم و با هم همکاری می‌کنیم تا ایران را به تعهداتش در قالب توافق هسته‌ای برجام بازگردانیم.»

با این حال وزیر خارجه آمریکا هشدار داد که اگر حالت تهاجمی روسیه نسبت به اوکراین ادامه یابد، حالت دفاعی ناتو تقویت خواهد شد.وی گفت:‌ «اگر روسیه به حضور نظامی سنگین و مواضع آتش‌افروزانه که شرایط را از حالت عادی خارج می‌کند ادامه دهد، پیشرفت واقعی بسیار دشوار خواهد بود. ما به وضوح به روسیه گفته‌ایم اگر به این مسیر ادامه دهد با چه چیزهایی روبرو خواهند شد، از جمله با اقدامات اقتصادی که تاکنون از آن استفاده نکرده‌ایم.»

آمریکا و ناتو از تمایل اوکراین به عضویت در ناتو استقبال می کنند و وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه خود ادعای روسیه را که ناتو پس از جنگ سرد تعهد کرد عضوی از میان کشورهای اروپای شرقی نپذیرد رد کرد.

XS
SM
MD
LG