لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

آنتونی بلینکن: ایالات متحده درباره وضعیت اضطراری جاری در قزاقستان «بسیار نگران» است


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده - آرشیو
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده - آرشیو

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ١٧ دی‌ماه گفت آمریکا درباره وضعیت اضطراری جاری در قزاقستان «بسیار نگران» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای بلینکن افزود واشنگتن پرسش‌هایی پیرامون درخواست قزاقستان جهت اعزام نیروهای امنیتی تحت رهبری روسیه به این کشور دارد.

وی گفت: «به نظرم مقامات و دولت قزاقستان قطعا توانایی رسیدگی مناسب به اعتراضات، به شیوه‌ای که هم حقوق معترضان محترم شمرده شود و هم قانون و نظم نیز حفظ شود، را دارند. بنابر این روشن نیست چرا به کمک خارجی احساس نیاز کردند. از این رو در تلاش هستیم بیشتر در این مورد بدانیم.»

قزاقستان عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی است و به دنبال درخواست رئیس جمهوری قاسم جومارت توقایف، نیروهای این پیمان نظامی تحت رهبری روسیه روز پنجشنبه وارد این کشور شدند.

اظهارات آنتونی بلینکن پس از دستور روز جمعه توقایف به نیروهای امنیتی و ارتش این کشور مبنی بر شلیک «به قصد کشتن» به سوی معترضان می‌آید. آقای توقایف در یک نطق تلویزیونی با رد پیشنهاد برخی دولت‌های خارجی جهت مذاکره با معترضان گفته بود: «چه مذاکراتی را می‌توان با مجرمان و قاتلان انجام داد؟»

آنتونی بلینکن روز پنجشنبه نیز در گفت‌وگو با همتای قزاقستانی خود بر حمایت کامل ایالات متحده از نهادهای قانون اساسی قزاقستان و آزادی رسانه‌ها تاکید و از یک راه‌حل مسالمت‌آمیز و با احترام به حقوق مردم برای بحران جاری حمایت کرده بود.

پس از افزایش قیمت گاز نفتی مایع یا «ال‌پی‌جی» در نخستین روز سال میلادی جدید در قزاقستان، این کشور صحنه اعتراضات مردمی و سرکوب شدید آنها توسط نیروهای امنیتی بوده است.

XS
SM
MD
LG