لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

امیرعبداللهیان: مذاکرات وین «در مسیر طبیعی و خوب» است


حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه ۱۶ دی، مسیر مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی و جمهوری اسلامی در وین را «طبيعی و خوب» ارزیابی کرد و مدعی شد «ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم زده است.»

حسین امیرعبداللهیان در حساب توییتر خود نوشت: «اکنون این طرف غربی است که باید نشان دهد آیا حسن‌نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفت در صورتی که طرف‌های مذاکره در وین به توافقی برای بازگشت متقابل تهران و واشنگتن به برجام برسند، لغو تحریم‌ها و گام‌هایی که آمریکا در این راستا خواهد برداشت، همگام با گام‌هایی خواهد بود که ایران باید در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای خود بردارد.

روز چهارشنبه هم آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده و یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل در تماسی از جمله درباره تهدید هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

در این گفت‌وگو که یک روز پس از جدال لفظی وزیر خارجه اسرائیل با همتای ایرانی‌اش انجام شد، آنتونی بلینکن بر تعهد آهنین دولت پرزیدنت بایدن به امنیت اسرائیل تاکید کرد.

دور هشتم مذاکرات برای احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهان که از دوشنبه هفته قبل آغاز شد، پس از وقفه‌ای سه روزه به دلیل تعطیلات سال نو میلادی، از روز دوشنبه از سر گرفته شده است. دولت پرزیدنت بایدن ضمن تاکید بر«دیپلماسی» به عنوان بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران هشدار داده چنانچه جمهوری اسلامی با «جدیت» و «حسن نیت» در مذاکرات شرکت نکند، حق توسل به «سایر گزینه‌ها» را برای خود محفوظ می‌دارد.

چهاردهم دی ماه نیز بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا هشدار داد که زمان برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران رو به پایان است.

نخست‌وزیر بریتانیا گفت کشورش می‌خواهد مذاکرات در وین به احیای کامل برجام منجر شود، اما جمهوری اسلامی باید با «حسن نیت» در مذاکرات شرکت کند. آقای جانسون در ادامه گفت: «دریچه دیپلماسی باز است، اما زمان برای رسیدن به توافق رو به اتمام است.»

XS
SM
MD
LG