لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۵

پنتاگون: روسیه به افزایش نیروهای خود در مرز اوکراین ادامه می‌دهد


جان کربی، سخنگوی پنتاگون
جان کربی، سخنگوی پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز دوشنبه اعلام کرد که روسیه همچنان مشغول افزودن به نیروهای نظامی خود در مرز اوکراین است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، گفت این اقدام روسیه تا روزهای شنبه و یکشنبه این هفته ادامه یافته است. آقای کربی افزود: «شاهد بودیم که آقای پوتین [رئیس جمهوری روسیه] به ظرفیت نیروی خود در امتداد مرز با اوکراین و بلاروس اضافه کرد.»

آقای کربی گفت که ظاهرا هیچ یک از نیروهای روس در حال حاضر به طور مستقیم جناح شرقی ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را هدف قرار نداده‌اند.

اوکراین بخشی از سازمان ناتو نیست.

جان کربی گفت که ولادیمیر پوتین بیش از ۱۰۰ هزار نیرو را مستقر کرده است و همچنان نیروهایش بیشتری مستقر می‌کند.

کشورهای غربی نگران حمله احتمالی روسیه به اوکراین هستند. روسیه این اتهام را رد کرده است.

واشنگتن می‌گوید حمله روسیه به اوکراین هر لحظه ممکن است صورت بگیرد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داده است که در صورت تجاوز دوباره روسیه به اوکراین، مسکو با مجازات‌های سختی روبرو خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در واشنگتن و در کنفرانس خبری مشترک با اولاف شولتس، صدراعظم جدید آلمان گفت اگر روسیه به اوکراین حمله کند خط لوله انتقال گاز «نورد استریم-۲» متوقف خواهد شد.

رویترز می‌نویسد که شولتس در طول سفر یک روزه خود به طور علنی به نام خط لوله اشاره نکرد. به نوشته این خبرگزاری، اینکه آیا آمریکا و آلمان در مورد پروژه ۱۱ میلیارد دلاری نورداستریم-۲ با هم توافق دارند یا خیر، به یک سوال مهم تبدیل شده است زیرا این دو کشور برای عقب راندن ولادیمیر پوتین، متحدان ناتو را رهبری می کنند.

آلمان هم اکنون و حتی پیش از فعالیت نورداستریم-۲ نیمی از گاز خود را از روسیه تامین می‌کند.

XS
SM
MD
LG