لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

تلاش‌ برای کاهش تنش‌ها بر سر اوکراین؛ دو رهبر اروپایی به کاخ‌سفید و کرملین می‌روند


امانوئل مکرون و ولادیمیر پوتین، رووسای جمهوری فرانسه و روسیه (آرشیو)
امانوئل مکرون و ولادیمیر پوتین، رووسای جمهوری فرانسه و روسیه (آرشیو)

در ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش تنش‌ها بر سر اوکراین، روز دوشنبه رهبران ایالات متحده و آلمان در کاخ سفید و رهبران روسیه و فرانسه در کرملین با یکدیگر دیدار می‌کنند.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان، و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار است در نخستین دیدار پس از به قدرت رسیدن آقای شولز، مساله خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا را به بحث بگذارند.

روز گذشته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، هشدار داد در صورت تهاجم روسیه به اوکراین، پروژه خط لوله نورد استریم-٢ ملغی خواهد شد.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای درباره دیدار آقایان بایدن و شولز اعلام کرد تلاش‌های جاری برای تهیه بسته‌ای جامع از تحریم‌ها علیه روسیه در صورت تهاجم این کشور به اوکراین، از محورهای گفت‌وگوهای دو طرف خواهد بود.
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم روز گذشته در گفت‌وگویی تلفنی با رئیس جمهور بایدن تلاش‌های دیپلماتیک و بازدارنده جاری را به بحث گذاشت.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، سفر مکرون به روسیه را «بسیار مهم» توصیف کرد اما افزود «وضعیت بسیار پیچیده‌تر از آن است که انتظار تحولی سرنوشت‌ساز را پس از تنها یک دیدار داشته باشیم.» وی گفت که «جو همچنان متشنج باقی مانده» و ایالات متحده و متحدانش را به تداوم نادیده‌گرفتن مطالبات امنیتی مسکو متهم کرد.

مکرون یک روز پس از دیدار با پوتین، از اوکراین بازدید خواهد کرد و شولز نیز روزهای ۲۵ و ۲۶ بهمن به کی‌یف و مسکو خواهد رفت.

روسیه حدود ١٠٠ هزار سرباز در مرز با اوکراین مستقر کرده اما هرگونه قصد برای حمله به اوکراین را رد کرده و در نشست دوشنبه گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد واشنگتن را متهم به دامن زدن به ترس کرد.
هفته گذشته بایدن گفت ایالات متحده و متحدانش به مذاکرات با حسن نیت خود با مقامات روسیه درباره نگرانی‌های امنیتی مسکو ادامه خواهند داد اما هشدار داد تهاجم روسیه با «تبعات سریع و شدیدی مواجه خواهد شد.»

وزارت دفاع ایالات متحده تا کنون ٣ هزار سرباز به شرق اروپا اعزام کرده و ٨ هزار و ۵۰۰ سرباز دیگر را در حال آماده‌باش برای اعزام قرار داده است. دولت بایدن بارها اعلام کرده هیچ طرحی برای اعزام سربازان آمریکایی به داخل خاک اوکراین ندارد.

XS
SM
MD
LG