لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

در پی‌حمله بامدادی حزب‌الله لبنان؛ ارتش اسرائیل از حملات توپخانه‌ای به منطقه‌ای در لبنان خبر داد


تل‌آویو
تل‌آویو

در تحولی تازه در بامداد یکشنبه، با حملات حزب‌الله لبنان، گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی به نقاطی در مزارعه «شبعا» ارتش اسرائیل نقاطی از لبنان را مورد هدف قرار داد.

ارتش اسرائیل صبح یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: توپخانه نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) در حال حاضر در پاسخ به «تیراندازی» از لبنان به سمت اسرائیل در حال حمله به منطقه‌ای در لبنان است.

در بیانیه‌ ارتش اسرائیل آمده است: «ارتش اسرائیل اقدامات آماده‌سازی را برای این نوع احتمال انجام داده است و به عملیات خود در همه مناطق و در هر زمان لازم برای تضمین امنیت غیرنظامیان اسرائیلی ادامه خواهد داد.»

رسانه‌های ایران خبر دادند که حزب الله لبنان مسئولیت حمله به سه سایت اسرائیل در مزارع شبعا لبنان را بر عهده گرفته است.

حزب‌الله لبنان، گروه شیعه لبنانی که توسط جمهوری اسلامی تشکیل و پشتیبانی می‌شود در بیانیه‌ای مسئولیت حمله به «سه سایت» اسرائیلی را برعهده گرفت و ادعا کرد که این اقدام «در چارچوب همبستگی» با آنچه «مقاومت» فلسطین بوده است.

رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه حزب‌الله لبنان از آن به عنوان «ورود حزب الله به جنگ» با اسرائیل تعبیر کردند.

از آخرین رویارویی بین حزب الله لبنان و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ آتش‌بس بین آنها تا حد زیادی برقرار بوده است. چندین حمله موشکی در مقیاس کوچک از لبنان در سال‌های اخیر انجام شده است که حملات متقابل اسرائیل را درپی داشته است.

نخست وزیر اسرائیل در تازه‌ترین به‌روز رسانی از وضعیت نبرد، در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «مرحله اول این جنگ طولانی، در این ساعات و با انهدام بیشتر نیروهای دشمن که به خاک ما نفوذ کرده بودند، به پایان می‌رسد.»

بنیامین نتانیاهو اضافه کرد: «ما در حال آغاز یک جنگ طولانی و دشوار هستیم. جنگی که با حمله مرگبار حماس به ما تحمیل شد ولی ما در همان زمان، آرایش تهاجمی را شروع کردیم و بدون فوت وقت، تا رسیدن به همه اهدافمان به نبرد ادامه خواهیم داد.»

او در پایان تاکید کرد: «ما امنیت را به شهروندان اسرائیل باز می‌گردانیم و پیروز این جنگ خواهیم شد.»

بنیامین نتانیاهو عصر روز شنبه هم گفته بود که حماس در یک حمله وحشیانه و شیطانی به خاک اسرائیل، شهروندان بی‌گناه از جمله کودکان و افراد مسن را به قتل رساند.

نتانیاهو گفت که این حمله در شبات، یک روز تعطیل مذهبی، انجام شد و هدف آن کشتار غیرنظامیان بود.

در پی حملات تروریستی حماس به خاک اسرائیل که صدها کشته و زخمی بر جای گذاشت، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر شنبه پانزدهم مهر حمایت قاطع ایالات متحده از اسرائیل را یادآور شد و گفت: «آمریکا در کنار مردم اسرائیل است. ما هرگز پشتشان را خالی نخواهیم کرد.»

حمله گروه شبه‌نظامی حماس به خاک اسرائیل در روز شنبه پانزدهم مهر، با واکنش گسترده‌ای در فضای مجازی فارسی‌زبان همراه شده است که یک‌صدا از نقش جمهوری اسلامی سخن گفته‌اند.

حماس که از سوی جمهوری اسلامی تحت حمایت تسلیحاتی و مالی قرار دارد، از سوی آمریکا و شمار دیگری از کشورها به عنوان گروهی تروریستی شناخته می‌شود. در این ارتباط، هواداران جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی از حمله شبه‌نظامیان فلسطینی به اسرائیل حمایت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG