لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

چند منبع اطلاعاتی آمریکا: مقامات ایرانی از حمله حماس به اسرائیل غافلگیر شده‌اند


چندین مقام آمریکایی می‌گویند که ایالات متحده اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران از حمله تروریستی حماس به اسرائیل غافلگیر شده‌اند.

به گزارش «سی‌بی‌اس نیوز»، در حالی که گردآوری و تجزیه و تحلیل در مراحل ابتدایی است و هنوز ادامه دارد، اطلاعات بیشتری ممکن است به دست بیاید که با ارزیابی‌های اولیه مغایرت داشته باشند.

مقامات آمریکایی آگاه به این موضوع می‌گویند به نظر می‌رسد مقامات کلیدی ایرانی که معمولاً از عملیات در منطقه مطلع هستند، از وقوع حملات، بی‌اطلاع بوده‌اند.

این مقامات آمریکایی از توضیح بیشتر در مورد هویت مقامات ایرانی یا ماهیت اطلاعات جمع‌آوری شده خودداری کردند.

قانونگذاران آمریکایی، صبح چهارشنبه ۱۹ مهرماه، در یک جلسه محرمانه توسط چندین آژانس اطلاعاتی از وضعیت اسرائیل و دخالت احتمالی ایران آگاه شدند.

مورگان مویر، مقام اطلاعاتی ارشد ایالات متحده نیز روز سه‌شنبه اطلاعات مشابهی را در اختیار یک گروه کوچکتر قرار داد. نیویورک تایمز اولین بار این گزارش را داد که ایالات متحده اطلاعاتی در اختیار دارد که حمله حماس مقامات ارشد ایرانی را غافلگیر کرده است.

مقامات دولتی از زمان آغاز حملات گفته‌اند که ایران مدت‌هاست که با کمک‌های مالی و لجستیکی حماس را حمایت می‌کند، اما تا به امروز هیچ مدرکی برای ارتباط این حملات، که بیش از ۱۲۰۰ اسرائیلی را کشته و هزاران نفر دیگر را زخمی کرده‌ است، به تهران کشف نشده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه برای دیدار با مقامات ارشد اسرائیل و به عنوان نشان همبستگی و حمایت به اسرائیل سفر کرد.

این وزارتخانه روز چهارشنبه تایید کرد که تعداد شهروندان آمریکایی کشته شده در اسرائیل به ۲۲ نفر رسیده است و ۲۰ شهروند دیگر هنوز مفقود‌الاثر هستند.

مقامات گفتند که برخی از این افراد ممکن است توسط حماس گروگان گرفته شده باشند.

XS
SM
MD
LG