لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

سی‌ان‌ان: تسلیحات نظامی حماس از ایران آمده است


حمله‌های هوایی اسرائیل به غزه
حمله‌های هوایی اسرائیل به غزه

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی به نحوه تامین تسلیحات جنگی شبه نظامیان حماس پرداخت و به نقل از منابع مختلف و کارشناسان نوشت که شبه‌نظامیان حماس به‌وسیله جمهوری اسلامی ایران مسلح شده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دو دهه گذشته در حال آموزش نیروهای حماس بوده است.

به نوشته این خبرگزاری در کتاب «حقایق جهانی سازمان سیا» آمده است که حماس سلاح‌های خود را از طریق قاچاق یا ساخت در منطقه تامین می‌کند و از حمایت نظامی جمهوری اسلامی برخوردار است.

در این گزارش تاکید شده هرچند اسرائیل و ایالات متحده هنوز هیچ نقش مستقیمی از سوی حکومت ایران در حملات اخیر پیدا نکرده‌اند اما کارشناسان می‌گویند جمهوری اسلامی از طریق تونل‌های مرزی مخفی یا قایق‌های تندرو اسلحه را به داخل این منطقه قاچاق می‌کند.

این گزارش تاکید می‌کند حماس تسلیحاتی را از ایران دریافت کرده است که از طریق تونل به نوار غزه قاچاق شده است و دانیل بایمن، کارشناس ارشد «پروژه تهدیدات فراملی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی» (CSIS) گفته که این قاچاق در بیشتر موارد شامل سیستم‌های دوربرد می‌شود.

چارلز لیستر، کارشناس ارشد «انستیتو خاورمیانه» در واشنگتن نیز به این شبکه خبری گفته است: «ایران همچنین موشک‌های بالستیک پیشرفته‌تر خود را از طریق دریا برای حماس ارسال می‌کند.»

تحلیلگران و ناظران گفته‌اند که جمهوری اسلامی در تولید تسلیحات مورد نیاز نیز کمک کرده و حماس قادر شده تا زرادخانه‌های خود را ایجاد کند.

لیستر در مصاحبه با سیانان تاکید کرده که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، تقریباً دو دهه است که به مهندسان حماس آموزش ساخت تسلیحات می‌دهد.

پیش‌تر و همزمان با آغاز جنگ در اسرائیل روزنامه وال استریت ژورنال در یک گزارش اختصاصی نوشت که به گفته اعضای ارشد حماس و حزب‌الله لبنان، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی به برنامه‌ریزی حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل کمک کردند.

بنا بر این گزارش افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از ماه اوت با حماس برای طراحی تهاجمات هوایی، زمینی و دریایی کار کرده بودند.

آنها گفتند که جزئیات این عملیات طی جلسات متعددی در بیروت با حضور افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نمایندگان چهار گروه شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی، از جمله حماس، حزب الله، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین و جهاد اسلامی فلسطین، اصلاح شد.

جنگی که روز شنبه حماس، گروه شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی با حملات تروریستی در خاک اسرائیل رقم زد امروز وارد ششمین روز خود شده است.

در پی حملات تروریستی صدها نفر کشته و زخمی شدند. در واکنش به این حملات، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل علیه گروه حماس اعلام جنگ کرد. در پنج روز گذشته صدها نقطه در نوار غزه که اسرائیل می‌گوید مراکز مرتبط با حماس بوده بمباران شده است.

XS
SM
MD
LG