لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

آنتونی بلینکن: بافت جامعه عراق در معرض خطر است


آنتونی بلینکن قائم مقام وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن قائم مقام وزیر خارجه آمریکا

آمریکا معتقد است بازپس گیری شهر موصل عراق از گروه داعش، سرنوشت کل آن کشور را تعیین خواهد کرد.

قائم مقام وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت باید به موازات عملیات نظامی، برای آینده سیاسی عراق نیز برنامه ریزی شود.

آنتونی بلینکن در عین حال گفت بافت جامعه عراق در معرض خطر است، زیرا داعش سعی دارد هویت اقلیت‌های قومی و مذهبی را از بین ببرد.

به گفته او دخیل کردن اقلیت‌ها و اطمینان دادن به آنها که جزئی از عراق هستند و پس از داعش از آنها و حقوقشان دفاع خواهد شد، برای آینده عراق حیاتی است.

قائم مقام وزیر خارجه آمریکا گفت "به همان اندازه که شکست دادن داعش، آزادسازی شهرها، و فراهم کردن زمینه برای بازگشت مردم به خانه هایشان اهمیت دارد و حیاتی است، معتقد شدن همه اقشار مردم آن کشور به این که آینده ای برایشان در عراق هست، نیز مهم است. اگر معتقد نشوند، آنگاه شرایطی که از ابتدا به ظهور داعش منجر شد، به قوت خود باقی خواهد ماند و ما ممکن است با ظهور مجدد آن مواجه شویم."

آنتونی بلینکن: به موازات عملیات نظامی، برای آینده سیاسی عراق هم برنامه ریزی شود

آقای بلینکن معتقد است فقط دولت و مردم عراق هستند که می توانند با همبستگی مانع ظهور مجدد داعش شوند و دولت آن کشور مسئولیت اعتمادسازی میان اقشار و اقلیت‌های مختلف را برعهده دارد.

وی سخنران اصلی در کنفرانسی یک روزه در محل وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن بود که نمایندگان بیش از ۲۰ کشور و اتحادیه اروپا و چند سازمان بین المللی، در جستجوی راه‌هایی برای تأمین امنیت اقلیت‌ها در مناطق تحت کنترل داعش در آن حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG