لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

نشست ائتلاف ضدداعش در واشنگتن برای آماده سازی عملیات موصل


ینس استولتنبرگ دبیر کل در حال ورود به محل برگزاری نشست اعضای ائتلاف بین المللی ضد داعش در واشنگتن - ۳۰ تیر ۱۳۹۵
ینس استولتنبرگ دبیر کل در حال ورود به محل برگزاری نشست اعضای ائتلاف بین المللی ضد داعش در واشنگتن - ۳۰ تیر ۱۳۹۵

ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش برای بازپس گیری موصل، دومین شهر بزرگ عراق، خود را آماده می‌کند. نمایندگان کشورهای عضو ائتلاف، چهارشنبه و پنجشنبه در واشنگتن، وضعیت کنونی را بررسی و برای تسریع از بین بردن آن گروه تبادل نظر می‌کنند.

وزرای دفاع و خارجه بیش از ۴۰ عضو از ۶۶ عضو ائتلاف در این نشست حضور دارند و روز چهارشنبه در پایگاه نیروی هوائی اندروز در حومه واشنگتن، مقامات وزارت دفاع آمریکا طرحهای خود را به آنها ارائه خواهند کرد. هر کشور نیز متناسب با توان و امکانات خود در اجرای طرح‌ها نقشی دارد که تا اجرای حمله فرصت آماده سازی دارد.

زمان حمله هنوز تعیین نشده، اما گفته می‌شود حیدر عبادی نخست وزیر عراق از ماه اکتبر در پائیز نام برده است. با پشتیبانی نیروهای ائتلاف در ماههای اخیر عراقی‌ها موفقیت‌هایی پی در پی در بازپس گیری شهرها از داعش داشته اند.

پس از موفقیت در عملیات نظامی، باید ائتلاف بتواند کنترل شهر را حفظ کند و سپس به آبادی آن بپردازد. از این رو، نشست پنجشنبه وزیران خارجه و دفاع نگاهی به آینده می‌کند: برقراری ثبات، کمک‌های انسان دوستانه، اداره شهر و غیره. برت مک گرگ نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف می‌گوید، اکنون برنامه ریزی شده و می خواهند اعضای ائتلاف در یک جا در مورد آن، با جزئیات، صحبت کرده تا امکان موفقیت هر چه بیشتر شود.

در بعدی دیگر، مبارزه با تبلیغات داعش در فضای مجازی و جلوگیری از جذب شدن نیروهای محلی به آن گروه، کارگروه ارتباطات ائتلاف، متشکل از ۲۹ نهاد بین المللی نیز در واشنگتن به تبادل نظر می‌نشینند.

البته مبارزه با گروههایی در دیگر کشورها از جمله لیبی، که خود را وابسته به داعش می‌دانند، هم در دستور کار جلسه فردا خواهد بود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG