لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۸

جان کری خواستار تبادل اطلاعاتی و ابتکار بیشتر ائتلاف ضدداعش شد


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست "کمک به عراق" در محل وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن - ۳۰ تیر ۱۳۹۵
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست "کمک به عراق" در محل وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن - ۳۰ تیر ۱۳۹۵

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه خواستار تبادل اطلاعاتی بیشتر میان اعضای ائتلاف بین المللی ضد داعش شد و گفت کشورهای عضو برای مبارزه با این گروه باید خلاقیت و ابتکار بیشتری به خرج دهند.

جان کری با اشاره به این که داعش با استفاده از ادبیات متفاوت و ورود به حوزه‌های جدید، درصدد تقویت توانایی‌های خود برای جذب پیکارجو بر آمده است، اتخاذ روش‌های جدید برای مبارزه با آن گروه افراطی را مهم دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری در نشست وزیران خارجه و دفاع ۳۰ کشور عضو ائتلاف، با اشاره به این که در جنگ علیه داعش پیشرفت داشته ایم و شمار اعضای آن گروه حدود یک سوم کاهش یافته است، گفت با این حال به اقدامات بیشتری نیاز است.

اظهارات آقای کری یک روز پس از نشست وزیران کشور چهل کشور عضو ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در ایالت مریلند مطرح شد؛ که وزیر دفاع آمریکا از توافق برخی اعضا برای ارائه کمک های بیشتر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اشتون کارتر گفت همزمان با تشدید اقدامات برای آزادسازی شهرهای موصل در عراق و رقه در سوریه، که از آنها به مراکز خلافت خودخوانده داعش یاد می‌شود، اعضای ائتلاف برای کمک های بیشتر اعلام آمادگی کرده اند.

در این نشست اعلام شد که در حال حاضر، ائتلاف بطور ویژه بر بازپس گیری این دو شهر تمرکز دارد.

وزیر خارجه آمریکا پیروزی نیروهای عراقی و ائتلاف بین المللی در عملیات آزادسازی موصل در شمال عراق را یک "نقطه عطف مهم" در مبارزه علیه گروه داعش دانسته است.

وی روز گذشته میزبان یک نشست بین المللی جداگانه دیگر بود که هدف آن جلب حداقل ۲ میلیارد دلار کمک مالی برای بغداد در بازسازی مناطق آزاد شده بود.

این نشست در محل وزارت خارجه آمریکا در شهر واشنگتن و به میزبانی مشترک ایالات متحده، کانادا، آلمان، ژاپن، هلند و کویت برگزار شد.

آمریکا وعده داده است ۳۱۰ میلیون دلار دیگر به بغداد برای این منظور کمک کند.

XS
SM
MD
LG