لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

تاکید رئیس جمهوری آمریکا: در کنار آزادی بیان، نظم دانشگاه‌ نیز باید حفظ شود


نطق تلویزیونی جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده از کاخ سفید خطاب به مردم آمریکا – ۲ مه ۲۰۲۴
نطق تلویزیونی جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده از کاخ سفید خطاب به مردم آمریکا – ۲ مه ۲۰۲۴

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین اظهارنظر خود در مورد تظاهرات طرفداران فلسطینی‌ها در برخی دانشگاه‌های آمریکا، بر «اهمیت حفظ آزادی بیان و حاکمیت قانون» تاکید کرد و گفت همزمان نظم نیز باید حاکم باشد، حتی اگر ابراز مخالفت برای دموکراسی ضروری باشد.

جو بایدن روز پنجشنبه در یک نطق تلویزیونی، با تاکید بر این که صدای مردم آمریکا شنیده می‌شود، گفت: «ما کشور خودکامه نیستیم که مردم را ساکت کنیم یا مخالفان را سرکوب کنیم، در واقع اعتراض مسالمت‌آمیز، با سنت دیرینه واکنش آمریکایی‌ها به مسائل مهم، همسویی دارد.»

او در ادامه گفت از خواست برخی از قانونگذاران جمهوریخواه، از جمله مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان، برای فرستادن گارد ملی و سرکوب اعتراضات حمایت نمی‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد تظاهرات دانشگاه‌ها باعث نشده است او در رویکرد خود به جنگ غزه بازنگری کند. هرچند دولت او برخی از رفتارهای جنگی اسرائیل را مورد نکوهش قرار داده، اما به حمایت از تلاش‌های آن‌ها برای از بین‌بردن حماس ادامه می‌دهد.

ادوارد میچل، معاون شورای روابط اسلامی-آمریکایی در گفت‌وگو با صدای آمریکا، از نطق بایدن انتقاد کرد و گفت، او «به صراحت اقدامات خشونت‌آمیز تظاهرکنندگان طرفدار اسرائیل و مقامات انتظامی علیه دانشجویان معترض به درگیری غزه را محکوم نمی‌کند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده و نامزد احتمالی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۴ آمریکا نیز روز چهارشنبه از رویکرد جو بایدن در برابر اعتراضات انتقاد کرد و گفت او نسبت به تظاهرکنندگان «بسیار ملایم» بوده است.

با نزدیک شدن به انتخابات، این اعتراضات یک چالش سیاسی برای بایدن ایجاد کرده است. جمهوریخواهان ادعا می‌کنند او بی‌قانونی و یهود‌ستیزی را نادیده می‌گیرد، در حالی که رای‌دهندگان جوان از واکنش پلیس به ناآرامی‌های پیرامون درگیری غزه، خشمگین هستند.

لری ساباتو، مدیر مرکز سیاست در دانشگاه ویرجینیا، به صدای آمریکا گفت «این یک مورد شناخته‌شده از یک موضوع سیاسی است که در آن، رئیس جمهوری نمی‌تواند پیروز شود.»

او اضافه کرد که این موضوع، به‌ویژه برای یک نامزد دموکرات ریاست جمهوری، که معمولا آرای اکثر یهودیان آمریکایی و اکثر آمریکایی‌های عرب را در اختیار دارد، چالش‌برانگیز خواهد بود.

جو بایدن تکاپوی جمهوریخواهان برای بهره‌برداری از اعتراضات در دانشگاه‌ها را به عنوان «خوراک مبارزات انتخاباتی» محکوم کرده و گفته است، «در چنین شرایطی، همیشه کسانی هستند که برای کسب امتیاز سیاسی، عجله می‌کنند.»

هفته گذشته، او آن‌چه را که «تظاهرات یهود‌ستیزانه» از سوی «افرادی که درک درستی از وضعیت فلسطینی‌ها ندارند» خواند، محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG