لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

دانشجویان معترض حامی فلسطینی‌ها یک ساختمان دانشگاه کلمبیا را تصرف کردند


یک دانشجوی حامی فلسطینی‌ها در بالای ساختمان همیلتون در دانشگاه کلمبیا، نیویورک – ۳۰ آوریل ۲۰۲۴
یک دانشجوی حامی فلسطینی‌ها در بالای ساختمان همیلتون در دانشگاه کلمبیا، نیویورک – ۳۰ آوریل ۲۰۲۴

معترضان حامی فلسطینی‌ها روز سه‌شنبه یکی از ساختمان‌های دانشگاه کلمبیا در نیویورک را تصرف کردند. تظاهرکنندگان پس از تصرف ساختمان، با تشکیل زنجیره‌های انسانی، ورودی‌های ساختمان را مسدود کردند.

دانشجویان با اعتراض به جنگ اسرائیل در غزه، پس از ورود به ساختمان همیلتون، جایی که از دهه ۱۹۶۰ مکان تاریخی تظاهرات در دانشگاه کلمبیا بوده، خواستار ابطال حکم محرومیت و تعلیق تظاهرکنندگان شدند.

رئیس دانشگاه کلمبیا در برابر خواست معترضان برای استعفا به‌دلیل نحوه مدیریت اعتراضات، روز دوشنبه در بیانیه‌ای فراخوان‌ها به خشونت را محکوم و بر تعهد دانشگاه به «آزادی آکادمیک و اطمینان از این که همه اعضای جامعه حق دارند افکار خود را بیان کنند»، تاکید کرد.

مینوش شفیق در ادامه بیانیه خود، با تاکید بر این که «دانشگاه کلمبیا از اسرائیل جدا نخواهد شد»، گفت دانشگاه در عوض «پیشنهاد کرده است تا یک برنامه زمانبندی شده فوری برای بررسی پیشنهاد‌های تازه دانشجویان، ترتیب دهد.»

محاصره ساختمان همیلتون پس از آن اتفاق افتاد که مقامات دانشگاه روز دوشنبه شروع به محروم کردن و تعلیق دانشجویان، به دلیل امتناع از برچیدن چادرهایشان تا پایان مهلت تعیین شده در ساعت دو بعد از ظهر، کردند.

دانشجویان با شکستن حفاظ درهای شیشه‌ای و بستن آن‌ها با زنجیر، دست‌نوشته‌ای را که روی آن «ساختمان هیند» نوشته شده بود از در طبقه بالایی ساختمان آویزان کردند. معترضان کودک شش ساله فلسطینی موسوم به «هیند» را قربانی می‌دانند که توسط نیروهای اسرائیلی در غزه کشته شده است.

اسرائیل هدف قرار‌دادن غیرنظامیان در جنگ خود علیه گروه حماس را تکذیب می‌کند و مدعی است که شبه‌نظامیان حماس از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند. به گفته وزارت بهداشت غزه، بیش از ۳۵ هزار فلسطینی در حمله اسرائیل به غزه کشته شده‌اند که بسیاری از آن‌ها کودک هستند. این آمار به‌طور مستقل قابل تایید نیست.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ نفر و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم خود را به غزه با هدف نابودی حماس و بازگرداندن گروگان‌های اسیر این گروه اسلام‌گرای افراطی تحت حمایت حکومت ایران آغاز کرد.

سه ساعت پس از تصرف ساختمان همیلتون توسط دانشجویان، دانشگاه کلمبیا اطلاعیه‌ای صادر کرد مبنی بر این که «محوطه دانشگاه برای همه، به جز دانشجویان مقیم در دانشگاه و کارمندان، بسته خواهد بود.»

بر پایه این اطلاعیه: «این محدودیت دسترسی تا زمانی که شرایط اجازه دهد، برقرار خواهد بود.»
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت «تصرف یک ساختمان در محوطه دانشگاه با اعمال زور، یک رویکرد کاملا اشتباه است.»

کربی افزود، «این نمونه‌ای از اعتراض مسالمت‌آمیز نیست؛ ما همچنان به آزادی بیان و حق اعتراض به سیاست‌ها و ایده‌هایی که می‌خواهید اعتراض کنید اعتقاد داریم، اما شما باید این کار را با مسالمت انجام دهید.»

هفته گذشته، جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، آن چه را که «تظاهرات یهود‌ستیزانه» از سوی «افرادی که درک درستی از وضعیت فلسطینی‌ها ندارند» خواند، محکوم کرد.

مدتی است برخی دانشجویان در دانشگاه‌های نقاط مختلف آمریکا به جنگ اسرائیل در غزه اعتراض کرده‌اند. ده‌ها دانشجو روز دوشنبه در دانشگاه تگزاس در شهر آستین در همین ایالت بازداشت شدند. چند دانشجوی دانشگاه کال پُلی هامبولت در کالیفرنیا نیز سه‌شنبه بازداشت شدند.

فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در مورد استفاده از زور علیه معترضان در سراسر ایالات متحده ابراز نگرانی کرده و گفته است: «آزادی بیان و حق تجمع مسالمت آمیز برای جامعه، از جمله حقوق اساسی است.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز تضمین آزادی بیان و آزادی تظاهرات مسالمت‌آمیز را در هر شرایطی ضروری خواند. او در عین حال نفرت‌پراکنی و سخنان تنفربرانگیز را غیرقابل قبول دانست و تاکید کرد که این بستگی به مسئولان دانشگاه‌ها دارد که چطور این ناآرامی‌ها را مدیریت کنند.

XS
SM
MD
LG