لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

بحران اوکراین؛ بایدن با متحدان آمریکا در دو سوی اقیانوس اطلس گفت‌وگو کرد


 جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا. آرشیو
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا. آرشیو

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، از طریق ویدئو کنفرانس با شماری از رهبران کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس در مورد شرایط اوکراین گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد این گفت‌وگو روز جمعه ۲۲ بهمن صورت گرفت و رهبران کشورها نگرانی خود را از ادامه حضور نظامی سنگین روسیه در امتداد مرزهای اوکراین بیان کردند. بر اساس این بیانیه، رهبران شرکت کننده در این گفت وگوی مجازی بر حمایت از تمامیت ارضی اوکراین تاکید کردند و از علاقه خود برای یافتن راه حل دیپلماتیک به منظور حل بحران سخن گفتند.

نخست وزیر کانادا، کمیسیونر اتحادیه اروپا، رئیس شورای اروپایی، رئیس جمهوری فرانسه، صدراعظم آلمان، نخست وزیر ایتالیا، دبیرکل ناتو، رئیس جمهوری لهستان و رومانی و همچنین نخست وزیر بریتانیا در این جلسه حضور داشتند.

رسانه‌ها می‌گویند قرار است رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۲۳ بهمن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مورد اوکراین گفت وگو کند.

اوکراین خواهان پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است و روسیه به شدت با آن مخالف بوده و هشدار داده حضور نیروهای ناتو در همسایگی خود را تحمل نخواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز شامگاه جمعه در توییتر خود نوشت با همتای اوکراینی در مورد ادامه تلاش‌ها برای حمایت از اوکراین و بازداشتن روسیه از تهاجم بیشتر گفت وگویی سازنده داشته است. آقای بلینکن همچنین حمایت آمریکا از تمامیت ارضی اوکراین را تزلزل‌ناپذیر دانست.

منابع غربی می‌گویند روسیه با آوردن بیش از یکصد هزار نیروی نظامی به پشت مرزهای مشترک با اوکراین، قصد حمله به این کشور را دارد. روسیه و اوکراین روابط پرتنشی را در هشت سال اخیر داشته‌اند.

بر اساس بررسی‌های اطلاعاتی نهادهای نظامی آمریکا، روسیه ممکن است جنگی تمام عیار را علیه اوکراین آغاز کند که تانک‌هایشان ظرف ۴۸ ساعت توانایی رسیدن به کی‌یف را هم دارند.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا نیز روز جمعه هشدار داد که روسیه به احتمال بسیار زیاد تا چند روز دیگر و حتی «قبل از پایان المپیک زمستانی» به اوکراین حمله خواهد کرد و از شهروندان آمریکایی ساکن در اوکراین خواست هر چه زودتر آن کشور را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG