لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

تصویب «دکترین جدید» نیروی دریایی روسیه؛ آمریکا رقیب اصلی است


پوتین در روز نیروی دریایی روسیه،  سنت پترزبورگ
پوتین در روز نیروی دریایی روسیه،  سنت پترزبورگ

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز یکشنبه سند «دکترین دریایی» جدید روسیه را امضا کرد که در آن آمریکا رقیب اصلی روسیه معرفی شده است.

این سند همچنین جاه‌طلبی‌های جهانی دریایی روسیه را برای مناطق مهمی مانند قطب شمال و دریای سیاه در نظر گرفته است.

به گزارش رویترز، پوتین در سخنرانی روز نیروی دریایی روسیه در سنت پترزبورگ، پایتخت امپراتوری سابق روسیه که تزار پترکبیر تأسیس کرد، از پتر برای تبدیل روسیه به یک قدرت دریایی بزرگ و افزایش جایگاه جهانی روسیه تمجید کرد.

پوتین پس از بازرسی از نیروی دریایی، سخنرانی کوتاهی کرد و در آن از موشک‌های کروز مافوق صوت «زیرکُن» که به گفته او منحصر به فرد است سخن گفت و هشدار داد که روسیه از قدرت نظامی برای شکست دادن هر متجاوز احتمالی برخوردار است. او به جنگ اوکراین که به گفته نظر کارشناسان بر خلاف پیش‌بینی مسکو پیش‌رفته است، اشاره‌ای نکرد.

پوتین پیش از سخنرانی، دکترین دریایی ۵۵ صفحه ای جدید را امضا کرد که اهداف استراتژیک گسترده نیروی دریایی روسیه را مشخص می‌کند و جاه طلبی‌های نیروی دریایی روسیه را به سراسر جهان توسعه می‌دهد.

این دکترین می گوید که تهدید اصلی برای روسیه «سیاست راهبردی ایالات متحده آمریکا برای تسلط بر اقیانوس‌های جهان» و حرکت اتحاد نظامی ناتو به سمت مرزهای روسیه است.

این دکترین می‌گوید در صورتی که استفاده از قدرت‌های نرم مانند ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی جواب ندهد روسیه ممکن است از نیروی نظامی خود استفاده کند.

خط ساحلی روسیه به طول ۳۷۶۵۰ کیلومتر است که از دریای ژاپن تا دریای سفید را شامل می‌شود. خط ساحلی روسیه شامل دریای سیاه و دریای خزر نیز می شود.

XS
SM
MD
LG