لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

بایدن: آمریکا تا ابد منتظر پاسخ ایران درباره مذاکرات احیای برجام نمی‌ماند


کنفرانس خبری مشترک جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، در اورشلیم. ۱۴ ژوئیه ٢٠٢٢
کنفرانس خبری مشترک جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، در اورشلیم. ۱۴ ژوئیه ٢٠٢٢

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک در اورشلیم به پرسش‌ها درباره منطقه با تمرکز بر تهدیدهای جمهوری اسلامی پاسخ دادند.

جو بایدن گفت با نخست‌وزیر اسرائیل هم‌نظر است که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

او در ادامه گفت دیپلماسی بهترین گزینه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای و تهدید گروه‌های نیابتی ایران از دیگر مسائلی است که باید به آنها رسیدگی شود.

بایدن در پاسخ به پرسشی درباره ضرب‌الاجل احیای برجام گفت آمریکا تا ابد منتظر پاسخ ایران درباره مذاکرات احیای برجام نخواهد ماند. او تاکید کرد دولتش به کادر رهبری ایران گفته است چه شرایطی برای بازگشت به برجام دارد و هنوز منتظر جواب رهبران ایران است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ایرانی‌ها این فرصت را دارند که پیشنهاد واشنگتن برای احیای برجام را قبول کنند اما باید بدانند ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست یابد.

او در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم حصول اطمینان از اینکه اسرائیل قادر به دفاع از خود است، افزود آمریکا و اسرائیل در کنار یکدیگرند تا از ارزش‌های جهانی دفاع کنند. به گفته جو بایدن، هر موشکی که اسرائیل رهگیری می‌کند، سبب نجات جان برخی از انسان‌ها می‌شود.

جو بایدن در ارتباط با توافق‌های ابراهیم گفت تلاش می‌کند آنها را به پیش ببرد زیرا این توافق‌ها با ایجاد پیوند‌های دائمی، به ادغام اسرائیل در منطقه کمک می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر تداوم تلاش واشنگتن جهت ایجاد صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینیان گفت راه‌حل دو کشوری بهترین گزینه برای تحقق این امر است. او افزود اسرائیل باید یک کشور دموکراتیک یهودی باقی بماند.

جو بایدن در ارتباط با قتل جمال خاشقچی و دیدارش از عربستان گفت او هرگز پیرامون حقوق بشر ساکت ننشسته است و به خاطر منافع آمریکا به عربستان سعودی سفر می‌کند. به گفته او، ایالات متحده نمی‌خواهد با ایجاد یک خلا در خاورمیانه، زمینه را برای نفوذ روسیه و چین در این منطقه فراهم کند.

نخست‌وزیر اسرائیل نیز در سخنان خود گفت اسرائیل حق اقدام آزادانه علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

به گفته یائیر لاپید، تنها راه جلوگیری از به وجود آمدن یک ایران هسته‌ای این است سران «رژیم» ایران بدانند که جهان متوسل به زور خواهد شد. آقای لاپید تاکید کرد برای دفاع از آزادی گاهی باید به زور متوسل شد.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت اسرائیل موافق عادی‌سازی روابط با کل کشورهای منطقه است و دستانش برای مودت به سوی سران کشورهای عرب دراز است. نخست‌وزیر اسرائیل همچنین روابط کشورش و ایالات متحده را عمیق، فراحزبی، و پویا خواند و جو بایدن را به عنوان یکی از معماران اصلی این روابط ستود.

XS
SM
MD
LG