لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۹

رئیس جمهوری آمریکا در مورد «سقوط جهانی نهادهای دموکراتیک» هشدار داد


جو بایدن در نشست مجازی دموکراسی
جو بایدن در نشست مجازی دموکراسی

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در مورد سقوط جهانی نهادهای دموکراتیک هشدار داد و از رهبران جهان خواست دست به دست هم داده و نشان دهند که دموکراسی‌ها قادر هستند انتظارات را برآورده سازند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جو بایدن در سخنانی در نخستین «نشست برای دموکراسی» که کاخ سفید برگزارکننده آن است، زمان فعلی را لحظه‌ای حیاتی برای رهبران دانست تا به تلاش برای تقویت دموکراسی‌ها شدت بخشند.

او در ادامه سخنرانی خود، همچنین به تلاشش برای تصویب قانون حقوق رأی در ایالات متحده و چالش‌هایی که نهادها و سنت‌های دموکراتیک آمریکا نیز با آنها روبرو هستند، اشاره کرد.

بایدن در سخنان خود در مراسم افتتاحیه نشست مجازی دو روزه در مورد دموکراسی گفت، این موضوع اهمیت فوری دارد و داده‌ها نشان می‌دهد که وضعیت به سمت درستی حرکت نمی‌کند.

این گردهمایی ویدئویی، که جو بایدن آن را اولویتی برای اولین سال ریاست جمهوری خود نامیده است، در حالی برگزار می‌شود که او بارها گفته ایالات متحده و متحدان همفکرش باید به جهان نشان دهند دموکراسی‌ها نسبت به نظام‌های خودکامه به مراتب‌ برای جوامع بهتر هستند.

پیش از این نشست، سفیران چین و روسیه در ایالات متحده مقاله‌ای مشترک نوشتند و دولت پرزیدنت بایدن را در حال نمایش «ذهنیت جنگ سرد» توصیف کردند.

جو بایدن گفته است توجه به دموکراسی در سیاست خارجی وی اهمیت دارد؛ امری که نسبت به رویکرد «اول آمریکا» در ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیش از او، متفاوت است.

XS
SM
MD
LG