لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» به مرکز پژوهش‌های مجلس بازگردانده شد


آرشیو.
آرشیو.

در پی نامه وزیر ارتباطات و فناوری ایران برای «اصلاح برخی موارد» طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌ اجتماعی»، این طرح برای بررسی پیشنهاد دولت و انطباق آن با کلیات و جزئیات طرح، از کمیسیونی که در مجلس آن را در دست بررسی داشت به مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بازگردانده شد.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری ایران، پیش از این گمنام بودن کاربران در شبکه‌های اجتماعی را «چالش جدی» دانسته و گفته بود فضای مجازی باید «دارای قوانین و مقررات خاص» باشد.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، سه‌شنبه ۹ آذر نوشت بنا بر پیش‌نویس پیشنهادهای دولت، «مباحث مربوط به اینستاگرام و پلتفرم‌های پرمخاطب تغییرات جدی دارد.»

از تصویب طرح موسوم به «صیانت» به عنوان اجرای یکی از خواست‌های اصلی آیت‌الله خامنه‌ای نام برده می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بارها با انتقاد از نهادهای مسئول نسبت به شرایط حاکم بر اینترنت در ایران، فضای مجازی را «واقعا ول» و «رها و بدون قید و بند» توصیف کرده است.

با روی کار آمدن مجلس تحت کنترل محافظه‌کاران و دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری تندرو، تلاش‌ها برای محدود کردن دسترسی مردم داخل ایران به اینترنت نیز از سوی جمهوری اسلامی شدت یافته است.

مهدی صارمی‌فر، روزنامه‌نگار حوزه علم و فناوری، در گفت‌وگو با صدای آمریکا در این باره گفته است مقامات جمهوری اسلامی ایران اتفاقا آن جا که حرف از «صیانت» می‌شود باید دنبال این هدف باشند که از کلاهبرداری جلوگیری کنند،‌ اما چنین نیست و «می‌بینیم که در طرح صیانت به دنبال تسلط نظامیان بر اینترنت کشور است.»

پیش‌تر، نهاد غیردولتی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران که در آمریکا مستقر است، با انتشار بیانیه‌ای از اقدامات مجلس شورای اسلامی ایران برای پیشبرد طرح محدودکننده اینترنت ابراز نگرانی کرد و نوشت مجلس ایران با وجود مخالفت شهروندان و ناظران بین‌المللی، طرح محدودکننده اینترنت را پیش می‌برد.

XS
SM
MD
LG