لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

ابراز نگرانی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: مجلس ایران طرح «صیانت» را پیش ‌می‌برد


آیت الله علی خامنه‌ای و محمدباقر قالیباف (آرشیو)
آیت الله علی خامنه‌ای و محمدباقر قالیباف (آرشیو)

نهاد غیردولتی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران که در آمریکا مستقر است، با انتشار بیانیه‌ای از اقدامات مجلس شورای اسلامی ایران برای پیشبرد طرح محدودکننده اینترنت ابراز نگرانی کرد.

این کمیته در بیانیه خود آورده است که مجلس ایران با وجود مخالفت شهروندان و ناظران بین‌المللی، طرح محدودکننده اینترنت را پیش می‌برد.

بر اساس گزارش‌های خبری، طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» در ماه گذشته میلادی توسط یک کمیته فرعی پارلمانی در حال بررسی بود.

طرح «صیانت» خطری برای روزنامه‌نگاری در ایران است و حکومت می‌تواند به طور بالقوه اطلاعاتی را که روزنامه‌نگاران به آنها دسترسی پیدا می‌کنند، بیشتر از قبل کنترل کند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران می‌گوید به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، بررسی این طرح در مجلس ایران جریان دارد و انتظار می‌رود اوایل سال آینده میلادی به تصویب برسد. کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران با اشاره به زندانی شدن روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در ایران می‌گوید برخی از آنها مانند مهرنوش طافیان به دلیل پست‌هایی که در شبکه‌‌های اجتماعی نوشته‌اند زندانی شده‌اند.

مهسا علیمردانی، یک پژوهشگر «آرتیکل۱۹» از طریق زوم به کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران گفته است که طرح «صیانت» خطری برای روزنامه‌نگاری در ایران است و حکومت می‌تواند به طور بالقوه اطلاعاتی را که روزنامه‌نگاران به آنها دسترسی پیدا می‌کنند، بیشتر از قبل کنترل کند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران پیش‌نویس این مصوبه محدودکننده اینترنت را که چند ماه پیش منتشر شد، بررسی کرده است.

این کمیته می‌گوید که بررسی آن پیش‌نویس نشان می‌دهد که اختیارات قانونی حکومت برای مسدود کردن وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌هایی که شرکت‌های فناوری خارجی بدون نماینده داخلی در ایران اداره می‌کنند، تقویت می‌شود.

با روی کار آمدن مجلس تحت کنترل محافظه‌کاران و دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری تندرو، تلاش‌ها برای محدود کردن دسترسی مردم داخل ایران به اینترنت نیز از سوی جمهوری اسلامی شدت یافته است.

این کمیته به نقل از آرتیکل۱۹ که یک سازمان حامی آزادی بیان است می‌نویسد که البته تحریم‌های ایالات متحده نیز مانع از آن می‌شود که شرکت‌های مستقر در آمریکا، در ایران دفتر تاسیس کنند. بررسی پیش‌نویس این مصوبه همچنین نشان داده است که مردم برای دسترسی به اینترنت باید اطلاعاتی را که منجر به شناسایی آنها می‌شود، ثبت کنند.

به گفته برنامه «ایران پریمیر» (The Iran Primer) که از پروژه‌‌های موسسه صلح ایالات متحده است، طرح موسوم به «صیانت...» بخشی از کمپین ایجاد یک شبکه داخلی بسته ملی (اینترانت) تحت کنترل دولت است.

با روی کار آمدن مجلس تحت کنترل محافظه‌کاران و دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری تندرو، تلاش‌ها برای محدود کردن دسترسی مردم داخل ایران به اینترنت نیز از سوی جمهوری اسلامی شدت یافته است.

آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که از او به عنوان یکی از «درندگان آزادی رسانه‌ها»
یاد شده، بارها خواستار محدود شدن اینترنت به ویژه شبکه‌های اجتماعی شده است. او سال‌ها قبل نیز و پیش از فراگیر شدن اینترنت در ایران، مخالفت خود را با ماهواره‌ها و دسترسی بدون سانسور مردم به جریان آزاد اطلاعات و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی که تحت سانسور حکومت نیستند، ابراز کرده بود و خواستار اتخاذ تدابیری برای مسدود شدن دسترسی مردم به برنامه‌های ماهواره‌ای شده بود.

از تصویب طرح موسوم به «صیانت» به عنوان اجرای یکی از خواست‌های اصلی شخص آیت‌الله خامنه‌ای یاد می‌شود.

XS
SM
MD
LG