لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۴

دیدگاه | کریم سجادپور: تا وقتی دین‌سالاری‌ بر ایران حاکم باشد برقراری ثبات در منطقه رویایی دست‌نیافتنی خواهد بود


ابراهیم رئیسی در اولین کنفرانس خبری خود پس از معرفی به عنوان رئیس جمهور جدید
ابراهیم رئیسی در اولین کنفرانس خبری خود پس از معرفی به عنوان رئیس جمهور جدید

کریم سجادپور، پژوهشگر ارشد بنیاد صلح کارنگی، در مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی ماهنامه «آتلانتیک» می‌نویسد که با انتخاب رئیسی، جمهوری اسلامی از تظاهر دست برداشته است و اهمیت این انتخابات در آینده روشن خواهد شد.

آقای سجادپور می‌نویسد، برای آمریکا نتیجه این انتخابات مخدوش احتمالا دستیابی به توافق در مذاکرات احیای برجام را پیچیده می‌سازد و به همین دلیل، دولت بایدن تعجیل دارد که پیش از تحلیف رئیسی، مذاکرات را به نتیجه برساند. این در حالی است که برای مردم خاورمیانه، عواقب «انتصاب» رئیسی به مراتب فراتر از برنامه‌های هسته‌ای ایران می‌رود.

این پژوهشگر ارشد بنیاد صلح کارنگی می‌نویسد تا وقتی بر ایران دین‌سالاری‌ حکومت کند، رسیدن به ثبات و تحمل‌پذیری در منطقه رویایی دست‌نیافتنی خواهد ماند، زیرا جمهوری اسلامی به تامین و تعلیم شبه‌نظامیان انقلابی که اشاعه‌دهنده‌ تعصب‌آمیز انقلابی هستند، ادامه خواهد داد.

کریم سجادپور می‌افزاید، پیام گزینش رئیسی این است که جمهوری اسلامی، در برابر فشار گفتگو در باره برنامه موشکی و حمایت از شبه‌نظامیان منطقه در جریان مذاکرات احیای برجام مقاومت می‌کند، و اگر دولت بایدن با تحریم‌های جدید واکنش نشان دهد حکومت ایران فعالیت‌های هسته‌ای را از سر می‌گیرد و از طریق گروه‌های نیابتی، به منافع آمریکا حمله می‌کند.

هر چند ممکن است خود رهبر جمهوری اسلامی به جانشینی رئیسی متمایل باشد، اما به نظر سجادپور، انتقال قدرت در حکومت‌های خودکامه ذاتا غیرقابل پیش‌بینی است،‌ و انتخابات هم نشان داد که رئیسی محبوبیت چندانی ندارد.

سجادپور همچنین می‌افزاید، معلوم نیست سپاه پاسداران، که جای روحانیت را به عنوان قدرتمندترین نهاد کشور گرفته است، به اطاعت از روحانیون سالخورده ادامه دهد. نویسنده پیش‌بینی می‌کند که در آینده، یک نسخه ایرانی ولادیمیر پوتین، یعنی یک افسر اطلاعاتی-نظامی، با قرار دادن ملی‌گرایی ایرانی به جای ملی‌گرایی شیعه، احتمالا رهبری نظام را به دست خواهد گرفت.

او می‌نویسد خامنه‌ای در گذشته از پاسخگویی پرهیز می‌کرد، اما با گماردن مرید خود به ریاست جمهوری، دیگر نمی‌تواند دولت را مسئول شکست‌های اقتصادی خود معرفی کند.

آقای سجادپور با اشاره به این که در هر دهه نسل تازه‌ای از ایرانیان به این نتیجه می‌رسند که جمهوری اسلامی از طریق صندوق‌های رای اصلاح‌‌شدنی نیست، بر زیان سالانه ۱۵۰ میلیارد دلاری پدیده فرار مغزها برای ایران تاکید می‌کند. او می‌گوید که به نظر می‌رسد نظام جمهوری اسلامی در حال حاضر اصلاح‌ناپذیر و در عین حال، شکست‌ناپذیر باشد و می‌گوید تا وقتی نیروهای امنیتی، متحد و آماده‌ کشتار جمعی باشند، و جامعه، غیرمتحد بماند و نخواهد کشته شود، کفه به نفع رژیم سنگینی می‌کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG