لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

کمک آمریکا به اوکراین در بن‌بست کنگره؛ جو بایدن قانون‌گذاران را به کاخ سفید دعوت کرد


گفتگوی مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (دوم از راست) با خبرنگاران پس از دیدار با جو بایدن در کاخ سفید – چهارشنبه ۱۷ ژانویه ۲۰۲۴
گفتگوی مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (دوم از راست) با خبرنگاران پس از دیدار با جو بایدن در کاخ سفید – چهارشنبه ۱۷ ژانویه ۲۰۲۴

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه رهبران بلند‌پایه کنگره را به کاخ سفید دعوت کرد تا بر نیازهای امنیتی اوکراین تاکید کند؛ نشستی که در برهه‌ای حساس برگزار می‌شود و می‌تواند تصویب کمک ۱۱۰ میلیارد دلاری به اوکراین، اسرائیل و دیگر متحدان واشنگتن را به جریان بیاندازد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک جانسون رئیس‌ مجلس نمایندگان ایالات متحده و دیگر قانونگذاران جمهوری‌خواه از دیدار رو در رو با رئیس جمهوری استفاده کردند تا او را برای تدابیر امنیتی سخت‌‌گیرانه در امتداد مرزهای جنوبی کشور تحت فشار قرار دهند.

بر اساس این گزارش، مایک جانسون به جو بایدن گفته است قانون‌گذاران جمهوری‌خواه به دنبال «تغییر معنادار سیاست‌های مرزی» هستند و بر این باور آن‌ها ‌تاکید کرد که اقدامات اجرایی کاخ سفید در زمینه مهاجرت، امنیت مرزها را کاهش داده است.

رئیس‌ مجلس نمایندگان پس از این نشست که بیش از یک ساعت ادامه داشت به خبرنگاران گفت: «ما درک می کنیم که نگرانی در مورد امنیت و حاکمیت اوکراین وجود دارد، اما مردم آمریکا نیز همان نگرانی‌ها را درباره امنیت داخلی و امنیت مرزی دارند.»

پس از این دیدار، چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات سنا در واکنش به خبرنگاران گفت که رئیس جمهوری به‌طور مداوم تمایل خود را برای یافتن زمینه‌های مشترک در مورد اقدامات خاص امنیت مرزی ابراز کرده است.

دولت انتظار داشت که دیدار با رهبران بلند‌پایه کنگره در کاخ سفید، اهمیت بسته کمکی امنیت ملی برای اوکراین و رویکرد کنونی ایالات متحده در امور جهانی روی نظر رئیس‌ جدید مجلس نمایندگان تأثیر بگذارد.

در شرایطی که جمهوری‌خواهان حاضر در کاخ سفید تا حد زیادی از کمک به اوکراین حمایت می‌کنند، اما به دولت خاطرنشان کردند که در ازای متقاعد ‌کردن بخش بزرگی از قانونگذاران جمهوری‌خواه که در کمک به اوکراین تردید دارند، متقابلا به اقدامات امنیتی مرزی قابل توجهی از سوی دولت جو بایدن نیاز است.

پیش‌تر هم مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و برخی اعضای جمهوری‌خواه این مجلس برای نشان‌‌دادن «رویکرد تهاجمی‌تر» در موضوع امنیت مرزی و مهاجران، به مرزهای مشترک با مکزیک در جنوب ایالات متحده سفر کرده بودند.

به گزارش «نشریه هیل» که اخبار کنگره آمریکا را پوشش می‌دهد، این قانونگذاران جمهوری‌خواه ضمن انتقاد از کندی مذاکرات در سنا درباره تغییرات سیاست مهاجرتی، آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی دولت را نیز تهدید به «استیضاح» کردند.

XS
SM
MD
LG