لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

دولت بایدن بار دیگر بدون نظر کنگره با فروش اضطراری جنگ‌افزار به اسرائیل موافقت کرد


در حالی که درخواست جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای تایید یک بسته کمک ۱۰۶ میلیارد دلاری برای اوکراین، اسرائیل و برخی نیازهای دیگر امنیت ملی همچنان در کنگره متوقف مانده است، دولت او برای دومین بار در ماه جاری میلادی، بدون نظر کنگره، با «فروش اضطراری» جنگ‌افزار به اسرائیل موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، به کنگره گفته است «تصمیم اضطراری» دوم، برای فروش ۱۴۷ و نیم میلیون دلار تجهیزات برای ساخت گلوله‌های توپ ۱۵۵ میلی‌متری مورد نیاز اسرائیل اتخاذ شده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا تصریح شده است «با توجه به فوریت نیازهای دفاعی اسرائیل، وزیر به کنگره اطلاع داد که از اختیارات تفویض شده خود برای تعیین وجود وضعیت اضطراری برای تایید فوری این انتقال، استفاده کرده است.»

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که «آمریکا نسبت به امنیت اسرائیل متعهد شده و برای منافع ملی ایالات متحده حیاتی است که اطمینان حاصل شود اسرائیل توانایی دفاع از خود را در برابر هرگونه تهدیدی دارد.»

«تصمیم اضطراری» به این معنی است که به «الزامات بررسی کنگره برای فروش نظامی خارجی» نیازی نیست. چنین تصمیماتی نادر است، اما بی‌سابقه نیست.

آنتونی بلینکن در تصمیمی مشابه در ۹ دسامبر، با فروش نزدیک به ۱۴ هزار گلوله مهمات تانک به اسرائیل موافقت کرد.

هر دوی این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که درخواست جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا برای یک بسته کمکی نزدیک به ۱۰۶ میلیارد دلاری برای اوکراین، اسرائیل و دیگر نیازهای امنیت ملی، همچنان در بن‌بست کنگره قرار دارد.

همزمان برخی از قانونگذاران دموکرات گفته‌اند کمک ۱۴ میلیارد و سیصد میلیون دلاری آمریکا به متحد خود در خاورمیانه را مشروط به اقدامات مشخص دولت بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برای کاهش تلفات غیرنظامیان غزه در جنگ با حماس کرده‌اند.

وزارت امور خارجه با بیان اینکه در تماس دائمی با اسرائیل برای تاکید بر اهمیت به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان است گفت: «ما همچنان به شدت به دولت اسرائیل تاکید می‌کنیم که آن‌ها نه تنها باید قوانین بشردوستانه بین‌المللی را رعایت کنند، بلکه باید هر گام ممکن را برای جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان بردارند.»

این وزارتخانه گفت: «حماس پشت غیرنظامیان پنهان شده و خود را در میان مردم غیرنظامی جا زده است، اما این از مسئولیت و ضرورت استراتژیک اسرائیل برای تمایز بین غیرنظامیان و تروریست‌های حماس در حین انجام عملیات نظامی خود کم نمی‌کند. این نوع نبرد تنها با حفاظت از غیرنظامیان پیروز می‌شود.»

XS
SM
MD
LG