لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

بلینکن هشدار داد: ممکن است روسیه بخواهد از سلاح شیمیایی استفاده کند


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا (آرشیو)
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا (آرشیو)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هشدار داد که مسکو ممکن است در پی زمینه‌چینی برای استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان اوکراین باشد.

آنتونی بلینکن، روز پنجشنبه ۲۶ اسفند، در وزارت خارجه با اشاره به افزایش خشونت و قساوت در تهاجم روسیه علیه اوکراین گفت که «ما معتقدیم که شاید مسکو سرگرم مهیا کردن زمینه‌هایی برای استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین باشد.»

وزیرخارجه ایالات متحده با اشاره به ایجاد حوادث ساختگی به عنوان یکی از تاکتیکهای روسیه و استفاده شده در جنگهای پیشین از جمله در گرجستان، هشدار داد که ممکن است مسکو بعد از استفاده از این نوع سلاح «به دروغ اوکراین را متهم به استفاده از آن کند و به این ترتیب، افزایش حملات خود علیه مردم اوکراین را توجیه کند.»

بلینکن با استناد به صحبت‌های خود پوتین مبنی بر استفاده از مزدوران خارجی برای جنگ در داخل خاک اوکراین از احتمال به کارگیری از این مزدوران صحبت کرد و نتیجه گیری کرد که از آنجایی که «تهاجم روسیه علیه اوکراین براساس برنامه پیش نمی‌رود و به همین دلیل روسیه متوسل به جذب نیروی خارجی شده است.»

او همچنین هشدار داد که ممکن است روسیه تعداد بیشتری از مقامات اوکراینی را ربوده و مهره‌ها و عوامل خود را جاگزین آنها کند.

بلینکن با اشاره به تحریمهای وضع شده علیه روسیه و اینکه اقتصاد آن کشور در وضعیت سقوط آزاد قرار گرفته گفت که «اقدامات پوتین منجر به این شد که اقتصاد روسیه سی سال عقبگرد کند.»

وزیر امورخارجه آمریکا با تایید نظر رئیس جمهوری بایدن مبنی بر وقوع جنایت جنگی در اوکراین، با اشاره به خشونت و حمله عامدانه به غیرنظامیان گفت که حمله به غیرنظامیان واضح است چرا که «بر روی پیاده‌روی تئاتر شهر ماریوپول که بمباران شد به درشتی، به رنگ سفید و به زبان روسی کلمه کودکان نوشته شده بود.»

این درحالی است که بلینکن صبح روز پنجشنبه در نشستی مجازی با همتایان خود از کشورهای عضو گروه هفت با اشاره به همین نکته، از روسیه خواستند به حکم دیوان دادگستری بین المللی عمل کرده و دست از حمله به اوکراین، جمعیت آن و زیرساختارهای غیرنظامی چون بیمارستانها و مدارس برداشته و فوراً نیروی نظامی خود را از آن کشور خارج کند.

این وزرا جنگی را که روسیه شروع کرده شرم آور خواندند و از جمع آوری شواهد و مدرک توسط دادستانی این دیوان استقبال کردند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در بیانیه‌ای جداگانه، «هدف قرار دادن غیرنظامیان توسط روسیه» و استفاده یکجانبه از نیروی قهریه در خاک کشوری ثالث را محکوم و مسکو را مسئول کامل این تهاجم نظامی، تخریب و کشته شدن مردم قلمداد کرد.

در همین حال جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است روز جمعه، ۲۶ اسفند با شی جین پینگ، همتای چینی خود گفت‌وگو کرده و به او در خصوص همکاری با روسیه هشدار دهد. آمریکا از موضع چین که هنوز روسیه را بخاطر اشغال اوکراین محکوم نکرده و اظهار بی طرفی میکند، رضایت ندارد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای عنوان کرده‌است که «این بخشی از تلاشهای مستمر آمریکا برای حفظ خطوط ارتباطی، بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین است.»

گفتگوی دو رییس جمهور در حالی انجام می شود که بایدن، در مسیر تنظیم سیاست خارجی دولت خود در قبال آسیا تلاش میکند دیدگاه دقیق واشنگتن را در مورد چین، به عنوان مهمترین رقیب نظامی و اقتصادی آمریکا، منعکس کند.

این درحالی است که پکن پیشتر پشنهاد داده بود تا تجهیزات نظامی در اختیار روسیه بگذارد. پیشنهادی که با واکنش تند رئیس جمهوری آمریکا مواجه شد و باعث شد تا بایدن به همتای چینی خود هشدار دهد که در صورت کمک نظامی به روسیه، چین باید در انتظار عواقب آن نیز باشد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG