لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

اعتراض دموکرات‌ها؛ شاید رای مایک پنس به کمک گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت آموزش بیاید


 President-elect Donald Trump, left, and Betsy DeVos, right, pose for photographs at Trump National Golf Club Bedminster's clubhouse in Bedminster, N.J.
President-elect Donald Trump, left, and Betsy DeVos, right, pose for photographs at Trump National Golf Club Bedminster's clubhouse in Bedminster, N.J.

گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای وزارت آموزش آمریکا با مخالفت شدید در کنگره از سوی دموکراتها مواجه شده است. هرچند دموکرات ها با ۴۸ کرسی سنا عملا امکان رد او را ندارند اما پیوستن دو جمهوریخواه به آنها، موقعیت «بتسی دیواس» گزینه پیشنهادی ترامپ را دشوار کرده است.

دموکراتها می گویند فردی را که پرزیدنت ترامپ برای تصدی آموزش نامزد کرده، سابقه مناسبی ندارد و دیدگاههای او به تضعیف وزارت آموزش منجر می شود. «بتسی دی‌وس» که فرزند یک میلیاردر آمریکایی است، هرگز معلم نبوده و برعکس از پیشگامان مبارزه برای تامین یارانه های دولتی برای پدرو مادرانی است که می خواهند فرزندانشان را به جای مدارس عمومی به مدرسه های مورد نظر خودشان بفرستند.

راه دشوار گزینه وزارت آموزش ترامپ در کنگره؛ شاید رای نیاورد

دموکراتها می گویند خانم دیواس رهبری ایده ای را دارد که می خواهد همین بودجه ناکافی دولتی برای مدارس عمومی را نیز قطع کند.

به گفته برنی سندرز، سناتور دموکرات، تنها دلیل خانم «دیواس» برای وزارت آموزش، کمک ۲۰۰ میلیون دلاری او به حزب جمهوریخواه بوده است.

سوزان کالینز سناتور ایالت مین و لیزا مورکوفسکی سناتور ایالت آلاسکا که هر دو جمهوریخواه هستند، مخالفت خود را با نامزدی خانم «دیواس» ابراز داشته اند و این نخستین شکاف در حزب جمهوریخواه است که تا کنون در رای دادن به نامزدهای کابینه پرزیدنت ترامپ یکپارچه عمل کرده است.

کامالا هریس سناتور دموکرات از کالیفرنیا می گوید برنامه «دیواس» یعنی معلمان کمتر، منابع کمتر و مدارس برتر. اساسا او درک درستی از این مطلب ندارد که معلمان درحال حاضرچه حقوقی دارند؛ پدر و مادران چه حقوقی دارند و دانش آموزان چه حقوقی دارند. او نمی خواهد و نمی تواند قانونی را اجرا کند که خودش نمی فهمد.

نقش مایک پنس

با همراهی این دو جمهوریخواه و ۴۸ دموکرات، عملا خانم دیواس را از رسیدن به وزارت باز می دارد. گزینه پیشنهادی وزارت باید نصف به علاوه یک رای یعنی ۵۱ رای داشته باشد.

با اینحال جمهوریخواهان حامی این گزینه ترامپ امیدوار به نقش مایک پنس هستند.

براساس قانون، اگر نامزدی آرای برابر در سنا داشته باشد، مایک پنس معاون ریاست جمهوری که در ضمن ریاست سنا را نیز برعهده دارد می تواند با پیوستن به جمهوریخواهان زمینه رای اوردن خانم دیواس را فراهم کند. اقدامی که بیش از دو دهه پیش یکبار اتفاق افتاده بود که معاون رئیس جمهوری از رای خود برای موفقیت گزینه حزبی استفاده کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG