لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

وزیر دفاع آمریکا در مورد «فرقه‌گرایی» در عراق هشدار داد


اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده
اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده

وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه هشدار داد اگر بغداد از فرقه‌گرایی دوری نکند، این بار هم آموزش ارتش عراق توسط آمریکا نتیجه مطلوب نخواهد داد.

اشتون کارتر، که به همراه ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان حضور یافته بود، افزود روند آموزش ارتش عراق توسط مستشاران آمریکا، با روش‌های سیاسی دولت حاکم در بغداد رابطه مستقیم دارد.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، «امروز هم مانند گذشته محور این آموزش، دوری جستن حکومت عراق از سیاست های فرقه‌گرایانه است، و بدون آن، این دور از آموزش نیروها نیز موفق نخواهد شد. آنچه سال گذشته بر سر ارتش عراق در موصل آمد، ریشه در روش های متعصبانه و فرقه گرایانه دولت وقتِ بغداد داشت، و ساکنان آن مناطق هم، دقیقا به همین دلیل، مایل نبودند از قوای دولت مرکزی عراق حمایت کنند.»

در اوایل تابستان گذشته، پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شهر موصل در شمال عراق حمله کردند، اما واحدهای ارتش عراق با وجود برتری توان و استعداد نظامی، با برجای گذاشتن قسمت اعظم تجهیزات و سلاح‌های‌شان اقدام به فرار کردند.

روز سه شنبه نیز آقای کارتر، در سخنانی در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درباره داعش، گفت با پیکارجویان گروه دولتاسلامی به هر صورت و شکل آن باید مقابله کرد و در ادامه گسترش خلافت خودخوانده اسلامی آنها و گروه‌های وابسته به آن را به سرطان تشبیه کرد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت «این پدیده در حال گسترش است و به سایر نقاط هم نفوذ کرده است. بوکوحرام و دیگر گروه‌های وابسته به آن به داعش می‌پیوندند. با این حکومت خودخوانده، هر جا که باشد باید مبارزه کرد، زیرا توانایی‌اش در به‌کارگیری فضای مجازی، و بویژه در تهییج اعضای جوان‌تر نهادهای افراطی، باعث شده تا به ‌صورت یکی از خطرناک‌ترین پدیده‌ها ظهور کند.»

اسلام‌گرایان افراطی بوکوحرام که در شمال شرقی نیجریه و بخش‌هایی از چاد و نیجریه مستقر هستند، اخیرا با گروه موسوم به دولت اسلامی بیعت کرده‌اند. آنها پیکارجویان سنی مذهبی هستند که خواستار برقراری حکومت اسلامی در نیجریه‌اند.

XS
SM
MD
LG