لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۱

ثبت بالاترین تعداد دستگیری مهاجران غیرقانونی به آمریکا در ماه مارس ۲۰۲۲


دستگیری چند پناهجو در مرز مکزیک و ایالات متحده. ۶ آوریل ٢٠٢٢
دستگیری چند پناهجو در مرز مکزیک و ایالات متحده. ۶ آوریل ٢٠٢٢

مقامات مرزی ایالات متحده می‌گویند که تعداد دستگیری‌ مهاجران غیرقانونی در ماه مارس به بالاترین حد خود طی دو دهه گذشته رسیده‌است.

مقامات مرزی در ماه مارس (اسفند-فروردین) نزدیک به ٢١٠ هزار مهاجر که قصد ورود به خاک این کشور از طریق مرز با مکزیک را داشتند، دستگیر کردند.

با توجه به اینکه در ماه مارس سال ٢٠٢١ این رقم حدود ۱۶۹ هزار نفر بود، تعداد مهاجران غیرقانونی در مرز مکزیک در مارس امسال ۲۴ درصد نسبت به مارس سال گذشته افزایش یافته است.

رشد فزاینده مهاجران غیرقانونی به خاک آمریکا حاکی از چالش‌های پیش روی جو بایدن در ماه‌های آینده است.

بایدن که در ژانویه ٢٠٢١ به کاخ سفید راه یافت، متعهد شد بسیاری از سیاست‌های مهاجرتی سلف خود، دونالد ترامپ، را تغییر دهد اما هم از نظر عملیاتی و هم از نظر سیاسی با چالش‌ها و دشواری‌های بسیاری مواجه است.

در مقابل، جمهوری‌خواهان که امیدوارند در انتخابات میان‌دوره‌ای ٨ نوامبر کنترل کنگره آمریکا را به دست آورند، می‌گویند عقب‌نشینی بایدن از سیاست‌های دوران ترامپ، مهاجرت غیرقانونی بیشتری را تشویق کرده است.

به دنبال اینکه مقامات بهداشتی اعلام کردند فرمان مرزی دوره همه‌گیری در ٢٣ مه پایان می‌یابد، مقامات دولت بایدن هشدار می‌دهند که روند مهاجرت ممکن است سرعت بیشتری پیدا کند. بر اساس این فرمان، به منظور جلوگیری از اشاعه کووید-١٩ مقامات مرزی اجازه داشتند که پناهجویان و مهاجران به سرعت به مکزیک بازگردانند.

اگرچه بیش از نیمی از مهاجران در ماه‌های اخیر از چهار کشور مکزیک، گواتمالا، هندوراس، و السالوادور بوده‌اند، اما مهاجران پرشماری نیز از اوکراین و روسیه نیز خود را به مرز مکزیک و آمریکا رسانده‌اند.

مقامات آمریکایی خود را برای رسیدگی به روزانه ١٨ هزار مهاجر در هفته‌های آتی آماده می‌کنند اما برآورد می‌کنند که این رقم احتمالا بیشتر خواهد بود.

مزر جنوبی سه هزار کیلومتری آمریکا با مکزیک یکی از مهمترین معابر ورود مهاجران غیرقانونی به خاک آمریکا به شمار می‌رود

XS
SM
MD
LG