لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

پرزیدنت بایدن وضعیت پناهجویان در بلاروس را «مشکل جدی» توصیف کرد


پناهجویان در مرز بلاروس و لهستان برای دریافت آب نوشیدنی صف کشیده‌اند - ۲۱ آبان ۱۴۰۰
پناهجویان در مرز بلاروس و لهستان برای دریافت آب نوشیدنی صف کشیده‌اند - ۲۱ آبان ۱۴۰۰

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز نگرانی عمیق از وضعیت پناهجویان در بلاروس، از تماس دولت خود با مقام‌های روسیه و بلاروس خبر داد و گفت وضعیت جاری در آن کشور یک مشکل جدی است.

جو بایدن روز جمعه هنگام ترک کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «به نظر ما این وضعیت موجب نگرانی عمیق است. ما این نگرانی را به روسیه و بلاروس منتقل کرده‌ایم. این یک مشکل جدی است.»

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز با ابراز نگرانی از وضعیت در مرزهای اتحادیه اروپا با بلاروس تاکید کرد که در دیدارش از فرانسه، این مشکل را با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری آن کشور مورد بررسی قرار داده است.

در همین حال اتحادیه اروپا دولت بلاروس را متهم می‌کند که با انتقال هوایی هزاران پناهجو از کشورهای جنگ‌زده، آوردن آنها به مرز لهستان، و تشویق آنان به عبور غیرقانونی از مرز، تلاش دارد اتحادیه اروپا را بی‌ثبات کند.

دولت بلاروس، پناهجویان را که عمدتاً از افغانستان و عراق هستند در سرمای زیر صفر در مرز بلاروس با لهستان و لیتوانی مستقر کرده است. این دو کشور نیز به پناهجویان اجازه نمی‌دهند وارد خاک آنها شوند. بنا به گزارش‌ها، شماری از پناهجویان در سرما جان باخته‌اند.

دولت بلاروس دست داشتن در این بحران را انکار کرده و می‌گوید تا زمانی که اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه بلاروس را لغو نکند، از دولت این کشور برای حل مشکل پناهندگان کاری برنمی‌آید.

اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس و متحد نزدیک روسیه، را به دلیل سرکوب شدید مخالفان معترض به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس هدف تحریم‌های اقتصادی قرار داده است.

لوکاشنکو نیز تهدید کرده است که جریان انتقال گاز طبیعی روسیه به اروپا را، که از خاک کشورش می‌گذرد، قطع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG