لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

آنتونی بلینکن با سفر به ژاپن یاد شینزو آبه را گرامی داشت


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، به نمایندگی از جو بایدن و مردم آمریکا مراتب تسلیت و همدردی خود را به مناسبت ترور شینزو آبه ابراز کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این دیدار که روز دوشنبه برگزار شد با گرامی‌داشت میراث شینزو آبه، تلاش‌های او برای تقویت اتحاد ژاپن و آمریکا و چشم‌انداز یک منطقه آزاد و باز در حوزه هند و آرام را ستود.

آنتونی بلینکن ضمن تاکید بر دوستی عمیق و پایدار ایالات متحده و ژاپن، از فومیو کیشیدا به خاطر فراهم کردن فرصت دیدار و ادای احترام تشکر کرد. او همچنین نامه تسلیت جو بایدن را به خانواده آبه تحویل داد.

وی همچنین با حضور در سفارت ایالات متحده در توکیو، به نشانه احترام به شینزو آبه، به همراه حضار در این جلسه لحظه‌ای سکوت اختیار کرد.

او که به دلیل حضور در نشست وزیران خارجه گروه ٢٠ به جزیره بالی اندونزی سفر کرده بود، در ارتباط با سفرش به ژاپن با اشاره به دوستی آمریکا و ژاپن و نقش آبه گفت او مردی «با بینش» بود و «بیش از هرکسی به ارتقای روابط میان ایالات متحده و ژاپن به قله‌های جدید» کمک کرد.

شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های سیاسی ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، روز جمعه در جریان یک سخنرانی انتخاباتی هدف سوءقصد قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.

XS
SM
MD
LG