لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

معاینات جدید پزشکی در فرودگاه‌های ایالات متحده از مسافران برای ابولا


در مبارزه با بیماری ابولا، آمریکا به جای منع پرواز هواپیماها از غرب آفریقا، معاینات پزشکی جدیدی در فرودگاه‌ها روی مسافران انجام می دهد.

در حالی که مقامات فدرال و خطوط هوایی در این باره رایزنی می‌کنند که آیا فرودگاه‌های آمریکا باید مسافران را برای یافتن موارد احتمالی ابتلا به ابولا معاینه کنند، کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که منع پرواز از کشورهای غرب آفریقا مبارزه با ویروس مرگبار ابولا را به تأخیر می‌اندازد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید امروز در یک کنفرانس خبری گفت: «در نظر داریم معاینات پزشکی را بازنگری کنیم.» وی افزود اما مقامات نمی خواهند جلوی سیستم‌های حمل و نقلی را که برای ارسال پرسنل و ملزومات پزشکی به کشورهای غرب آفریقا می‌شود، بگیرند.

سه کشور گینه، لیبریا و سیرالئون واقع در غرب آفریقا بیش از همه از گسترش ویروس ابولا آسیب دیده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از گروه تجاری خطوط هوایی آمریکا نوشت این گروه با مقامات بهداشتی و ایمنی دیدار کرده تا در مورد معاینات بیشتر از مسافرانی که از سراسر جهان وارد فرودگاه‌های این کشور می‌شوند، نظر آن‌ها را جویا شود.

از افرادی که کشورهای مبتلا به ابولا را ترک ‌می‌کنند خواسته می‌شود تا فرمی را پرکنند و به پرسش‌ها در این باره که آیا نشانگانی مثل تب بالا دارند، یا با فردی که مبتلا به ابولا تشخیص داده شده در تماس بوده‌اند یا نه. در کشور لیبریا، درجه حرارت بدن مسافران گرفته می‌شود.

بیماری ابولا با تب، تهوع و اسهال همراه است و از طریق تماس با مایعات بدن انسان – مثل بزاق و خون – از فرد مبتلا به دیگران منتقل می‌شود.

به رغم تشخیص یک مورد ابولا در آمریکا، هنوز به مقامات و مردم هشداری داده نشده.

توماس اریک دانکن، که از لیبریا با یک توقف در بلژیک وارد واشنگتن شد و در نهایت به ایالت تگزاس رفت، هنگامی که در لیبریا بود، به زنی کمک کرد که در نهایت از ابولا درگذشت. هنگامی که آقای دانکن در تگزاس به بیمارستان مراجعه کرد، پزشکان تنها به تجویز آنتی‌بیوتیک اکتفا کردند و او را به خانه فرستادند؛ ولی دو روز بعد با آمبولانس او را به بیمارستان برگرداندند. آقای دانکن از شنبه شب تا کنون در شرایط وخیم به سر می‌برد؛ و یک داروی آزمایشی برای ویروس ابولا به او داده می‌شود.

مقامات بهداشتی می‌گویند تا به حال در هیچ‌یک از ده نفری که با آقای دانکن در تماس مستقیم بوده‌اند، نشانگان بیماری ابولا دیده نشده.

کارشناسان بهداشتی و نمایندگان کنگره از دولت خواسته‌اند تا معاینات پزشکی را در فرودگاه‌ها و گمرک افزایش دهند، از جمله با استفاده از دماسنج‌های دستی، دمای بدن مسافران را در مبادی ورودی کشور کنترل کنند.

در همین حال، به گزارش رویترز، پنجمین فرد آمریکایی که در غرب آفریقا به ابولا مبتلا شده، به کشور بازگردانده شد. آشوکا موپکو، ۳۳ ساله، عکاس و فیلمبردار آزاد که با شبکه خبری ان‌بی‌سی کار می‌کند، روز دوشنبه با یک هواپیمای خصوصی از لیبریا به اوماها در ایالت نبراسکا آورده شد و مستقیماً به مرکز پزشکی نبراسکا منتقل شد.

XS
SM
MD
LG