لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۳

وزیر دفاع آمریکا از کشته شدن یک فرمانده ارشد القاعده در افغانستان خبر داد


اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در حال گفتگو با نمایندگان رسانه های همراه او در سفر به خاور میانه - ۱ مرداد ۱۳۹۴
اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در حال گفتگو با نمایندگان رسانه های همراه او در سفر به خاور میانه - ۱ مرداد ۱۳۹۴

وزیر دفاع ایالات متحده روز جمعه گفت در حمله هوایی اخیر نیروهای آمریکا در شرق افغانستان یک فرمانده ارشد عملیاتی القاعده کشته شد.

اشتون کارتر به خبرنگارانی که او را در سفر به عراق همراهی می‌کنند، گفت، نام فرد کشته شده ابو خلیل السودانی است که در روز یازدهم ژوئیه (۲۰ تیر ماه) کشته شده است.

آقای کارتر او را یک عضو ارشد القاعده و سرپرست عملیات انتحاری و انفجاری آن گروه تروریستی نامید و گفت وی بطور مستقیم به طرح توطئه علیه منافع آمریکا مرتبط بوده است.

وزیر دفاع آمریکا در همچنین گفت السودانی هدایت عملیات علیه نیروهای ائتلاف، افغان و پاکستانی را به عهده داشت و با ایمن الظواهری، رهبر القاعده، ارتباطی نزدیک داشت.

به گفته اشتون کارتر در اثر حمله هوایی بیستم تیر ماه، دو افراطی دیگر نیز کشته شدند، اما او هویت آنها را فاش نکرد.

همزمان یک مقام نظامی آمریکا در کابل گفت السودانی همچنین به اسامه بن لادن نزدیک بود، و در کنار او در جنگ ۱۰ ساله علیه اتحاد جماهیر شوروی، در پی حمله به افغانستان در سال ۱۹۷۹ میلادی، می‌جنگید.

این مقام آمریکایی، که نخواست هویتش فاش شود، همچنین اظهار نظر کرد که مرگ السودانی عملیات فرماندهی القاعده در سراسر جهان را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد.

پیشتر در اوایل هفته جاری، وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد یک فعال قدیمی القاعده در اثر حملات هوایی آمریکا در سوریه کشته شده است.

سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه دربیانیه‌ای گفت محسن الفضلی رهبر شبکه‌ای از فعالان القاعده به نام گروه خراسان بود که حملات خارجی علیه آمریکا و متحدانش را طرح ریزی می‌کرد.

XS
SM
MD
LG