لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

القاعده: رهبر شاخه گروه در یمن در حمله هوایی آمریکا کشته شد


شبکه القاعده امروز سه شنبه ۲۶ خرداد اعلام کرد ناصر الوحیشی، رهبر شاخه این گروه در یمن همراه با دو تن دیگر، در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا به بندر موکلا کشته شده‌اند.

این گروه روز سه شنبه در یک پیام ویدیویی اعلام کرد حملات روز جمعه در جنوب شرقی شهر بندری موکالا منجر به کشته شدن الوحیشی و دو نفر دیگر شده است.

در این ویدئو از همچنین قاسم الریمی به عنوان رهبر جدید القاعده در شبه جزیره عربستان نام برده می‌شود.

کاخ سفید روز سه شنبه تایید کرد که ناصر الوحیشی در حمله هوایی آمریکا در یمن کشته شد.

پیشتر مقام های آمریکایی در ساعات پایانی روز دوشنبه گفته بودند مشغول بررسی مرگ الوحیشی هستند، اما از اینکه آیا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی.آی.ای پشت این حملات هواپیماهای بدون سرنشین بوده یا نه حرفی نزدند.

الوحیشی معاون رهبر القاعده، ایمین الظواهری و زمانی دستیار اسامه بن لادن رهبر پیشین این گروه بود. الوحیشی در سال ۲۰۰۹ به ریاست گروه القاعده شبه جزیره عربستان (مستقر در یمن) رسید. آمریکا این شاخه القاعده را خطرناکترین آن می داند.

در زمان ریاست الوحیشی، القاعده یمن چندین عملیات خرابکاری مهم انجام داد از جمله تلاش برای انفجار یک هواپیمای آمریکایی در سال ۲۰۰۹. این گروه همچنین ژانویه امسال مسئولیت حمله به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو و حملات پاریس را بر عهده گرفت.

آمریکا برای اطلاعاتی که به دستگیری الوحیشی کمک کند تا ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

طی شش سالی که از فعالیت هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا می گذرد بیش از صد حمله در یمن علیه مواضع شبه نظامیان القاعده شبه جزیره عربستان انجام شده است.

از ابتدای امسال ابراهیم الربعیش، یکی از روحانیان ارشد این گروه و یکی از فرماندهان ارشد این گروه به نام هریس الندهری توسط این هواپیماها کشته شده اند.

فعالیت هواپیماهای بدون سرنشین پس از آنکه شبه نظامیان حوثی کنترل پایگاه هوایی العناد در یمن را در دست گرفتند پیچیده تر شد. این پایگاه یکی از مراکز مهم جمع آوری اطلاعات برای نیروهای آمریکایی مسئول هدایت هواپیماهای بدون سرنشین بود.

دولت منصور هادی به آمریکا اجازه داده بود تا به این کشور در مبارزه با شورشیان القاعده یمن کمک کند. اما حوثی ها با وجودی که با شبه نظامیان القاعده در مبارزه هستند، با حملات هواپیماهای بدون سرنشین مخالفت کرده اند.

XS
SM
MD
LG