لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

پنتاگون: رهبر گروه «خراسان» در سوریه کشته شد


پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا می گوید در حمله هوایی آمریکا که اوایل ماه جاری میلادی در سوریه انجام گرفت یکی از عوامل یک شاخه القاعده کشته شد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت محسن الفضلی، رهبری شاخه القاعده در سوریه موسوم به گروه «خراسان» را برعهده داشت و حملات علیه آمریکا و متحدان آن را طرحریزی و بر اجرای آنها نظارت می کرد.

سخنگوی پنتاگون افزود که الفضلی یکی از رهبران ارشدی بود که از حمله یازدهم سپتامبر به دو ساختمان نیویورک آگاهی داشت.

​پنتاگون گفت الفضلی، همچنین در حملات تروریستی در اکتبر ۲۰۰۲، از جمله علیه تفنگداران دریایی آمریکا در کویت و در یک کشتی فرانسوی، درگیر بود.

سخنگوی پنتاگون گفت «مرگ او عملیات خارجی جاری علیه ایالات متحده آمریکا و متحدان و شریکان ما را کاهش خواهد داد و مختل خواهد کرد.»

در سال ۲۰۱۲، وزارت امور خارجه آمریکا ۷ میلیون دلار پاداش برای اطلاعاتی که منجر به مرگ یا دستگیری الفضلی بشود، در نظر گرفت.

الفضلی زمانی در ایران بسر می برد. وزارت امور خارجه در بیانیه ای گفت عناصر القاعده در ایران، به سرپرستی الفضلی، برای انتقال نیرو و پول از طریق ترکیه جهت حمایت از عناصر وابسته به القاعده در سوریه کار می کردند. الفضلی همچنین با استفاده از شبکه گسترده کمک دهندگان جهادی کویتی از طریق ترکیه به سوریه پول می فرستد.

XS
SM
MD
LG