لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

پایان سفر آفریقایی باراک اوباما


باراک اوباما و جرج دبلیو بوش هنگام ادای احترام به قربانیان دارالسلام
باراک اوباما و جرج دبلیو بوش هنگام ادای احترام به قربانیان دارالسلام

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به سفر آفریقائی خود پایان داد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که وی متقاعد شده است، که با یک برنامه ریزی صحیح، مردم آفریقا قادر خواهند بود دوره جدید و پر رونقی را آغاز کنند.
آقای اوباما تأکید کرد که انجام پروژه ها و برنامه های اقتصادی و همکاری و تلاش مشترک دولت و بخش خصوصی آفریقا را از یک منطقه اعانه پذیر به یک شریک تجاری آمریکا مبدل خواهد ساخت.

آقای اوباما روز سه شنبه پس از بازدید از یک نیروگاه برق که با همکاری مشترک آمریکا بازسازی شده بود، تانزانیا را ترک کرد و به سفر آفریقائی خود پایان داد.

آقای اوباما یکشنبه گذشته اعلام کرد که دولت آمریکا ۷ میلیارد دلار جهت توسعه نیروگاه های برق در آفریقا اختصاص داده است.

بامداد روز سه شنبه، جرج دابلیو بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، که برای شرکت مراسم بزرگداشت و اهدای تاج گل بر آرامگاه ۱۱ نفر از کسانی که در بمب گذاری سفارت آمریکا در دارالسلام جان خود را از دست دادند، به آفریقا سفر کرده بود، به آقای اوباما پیوست.

آقای اوباما سفر آفریقائی خود تأکیدش بر روی گسترش روابط تجاری بین آمریکا و آفریقا بود. او روز دوشنبه در دارالسلام در جمع صاحبان مشاغل آمریکا و آفریقا گفت که آفریقا «داستان موفقیت آمیز بعدی جهان» خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا از یک برنامه تجاری جدید، بنام «تجارت آفریقا» خبر داد، که هدفش گسترش روابط تجاری بین آفریقا و آمریکا بوده، که در آغاز تمرکزش بیشتر بر روی آفریقای شرقی خواهد بود.

در سفر آفریقائی خود آقای اوباما از آفریقای جنوبی و سنگال نیز دیدار کرد با رهبران این دو کشور در باره مسائل امنیتی و نحوه مبارزه با افراطیون به گفتگو نشست.
XS
SM
MD
LG