لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

رئیس جمهوری آمریکا رهسپار آفریقای جنوبی شد


باراک اوباما، دیدار از جزیره گوری
باراک اوباما، دیدار از جزیره گوری
پرزیدنت باراک اوباما روز جمعه در ادامه سفر افریقایی به منظور گسترش روابط آمریکا با این قاره، خود رهسپار آفریقای جنوبی شد.
باراک اوباما در گام نخست سفر آفریقایی خود در سنگال با مکی سال رئیس جمهوری و رهبران تجاری و کشاورزی این کشور دیدار کرد. امنیت غذایی محور گفتگوهای رئیس جمهوری امریکا با رهبران تجاری و کشاورزی سنگال بود.
روز پنجشنبه آقای اوباما از جزیره «گوری» نیز دیدن کرد. این جزیره ای است که برده های آفریقایی را از آنجا به کشورهای حوزه اقیانوس آتلانتیک می فرستادند.

هنوز روشن نیست که آیا رئیس جمهوری امریکا در دیدار از آفریقای جنوبی از نلسون ماندلا رهبر مبارزات ضد تبعیض نژادی و نخستین رئیس جمهوری این کشور که در وضعیتی بحرانی به سر می برد، دیدار می کند یا نه. مقامهای کاخ سفید روز پنجشنبه گفتند انجام چنین دیداری بسته به نظر خانواده ماندلاست.

رئیس جمهوری امریکا در دیدار از آفریقای جنوبی راهی جزیره روبن می شود. این جزیره ای است که نلسون ماندلا ۲۷ سال در آن زندانی بود. اوباما روز پنجشنبه ماندلا را «قهرمانی برای جهان» خواند.

آقای اوباما همچنین با جاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی ملاقات خواهد کرد. بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی آمریکا به صدای آمریکا گفت آقای اوباما احتمالا مساله زیمبابوه را، که با انتخابات ریاست جمهوری روبرو است، مطرح خواهد کرد.

رودز گفت آمریکا خواهان انتخاباتی آزاد، عادلانه ومعتبر، و نیز فضایی برای رسانه های مستقل و دیگر عناصر دمکراسی در زیمبابوه است.

آمریکا رابرت موگابه رییس جمهوری را متهم کرده است که برای پیروزی درانتخابات گذشته، به ارعاب و تقلب متوسل شد.

باراک اوباما در سفر یک هفته ای خود به آفریقا گفته که خواهان آن است که روابط با این قاره بر اساس همکاری و تجارت باشد نه «کمک».

آخرین گام سفر یک هفته ای رئیس جمهوری آمریکا به آفریقا توقف در تانزانیاست.
XS
SM
MD
LG