لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

اوباما: گسترس نقش آمریکا در افریقا


پریزیدنت اوباما می گوید آمریکا می خواهد نقش بزرگتری در آفریقا بازی کند، وسرمایه گذاری سنگین چین در آنجا را تهدیدی برای خود نمی بیند.

آقای اوباما روز شنبه در کنفرانس خبری مشترکی با جاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی گفت او از توجهی که کشورهایی مانند چین ، هند و برزیل به آفریقا نشان می دهند استقبال می کند. یادآورشد کشورهای آفریقایی باید مطمئن شوند این سرمایه گذاری ها شغل و پول برای مردم عادی فراهم آورد.

گروه های طرفدار حقوق بشر شرکت های چینی را متهم کرده اند از منابع طبیعی آفریقا بهره برداری می کنند، درحالی که از دولت های فاسد یا سرکوبگر پشتیبانی می کنند.

پرزیدنت اوباما گفت آمریکا خواهان گسترش آن نوع سرمایه گذاری است که ، به سخن او، موجب رشد درآفریقای جنوبی شود در همین حال آمریکا از آن سود ببرد. به این منظور، ایالات متحده می خواهد قانون رشد و فرصت در آفریقا، که افزایش صادرات آفریقا به بازارهای آمریکا هدف آن است، تجدید شود.

روز شنبه همچنین، آقای اوباما دریک نشست همگانی درشهرک سووتو، که درجریان اعتراضات علیه تبعیض نژادی نقشی عمده داشت، حضوریافت.

مقامات کاخ سفید می گویند آقای اوباما و همسرش میشل، ازنلسون ماندلا که سه هفته است دربیمارستانی درپره توریا بستری است عیادت نخواهند کرد. بجای آن دیداری خصوصی با اعضای خانواده او خواهند داشت.

آقای اوباما، که قصد دارد از جزیره روبن، محلی که ماندلا بیشتر سال های محکومیت 27 ساله خود را درآنجا گذراند دیدن کند، روز شنبه در دیدار با رییس جمهوری آفریقای جنوبی در باره مسائل اقتصادی و اداری و نیز زیمباببوه، که با انتخابات ریاست جمهوری روبرو است، بحث کرد.

درپیشاپیش ورود آقای اوباما، معترضین روز جمعه درکیپ تاون و پره توریا جمع شدند، و ناراحتی خود را از او برسرمسائل گوناگون، از جمله استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، بازداشتگاه نظامی آمریکا درگوانتانامو، و حمایت ازاسراییل ابراز داشتند.
پرزیدنت اوباما تا روز دوشنبه درآفریقای جنوبی خواهد بود و از آنجا به تانزانیا خواهد رفت. او روزچهارشنبه به واشنگتن بازخواهد گشت.
XS
SM
MD
LG