لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

پرزیدنت ترامپ از تصمیم درباره استراتژی جدید در افغانستان خبر داد


ترامپ می گوید در باره آینده جنگ در افغانستان تصمیم گیری کرده است.
ترامپ می گوید در باره آینده جنگ در افغانستان تصمیم گیری کرده است.

پرزیدنت ترامپ روز شنبه اعلام کرد تصمیم نهایی درباره آینده افغانستان را اتخاذ کرده است. رئیس جمهوری آمریکا در حساب توئیتر‌اش با اشاره به نشست‌ با ژنرال‌های نظامی در کمپ دیوید، تصمیم در مورد افغانستان را یکی از تصمیمات مهم گرفته شده در این نشست اعلام کرد.

او در توئیت روز شنبه ۲۸ مرداد نوشت: «روز مهمی در کمپ دیوید همراه با ژنرالهای با استعداد و روسای ارتش سپری شد. تصمیمات بسیاری گرفته شد، از جمله در مورد افغانستان.»

این توئیت شاید در جواب گزارشهای اخیر مبنی بر تعویق تصمیم گیری در مورد افغانستان منتشر شده است.

آقای ترامپ به جزئیات استراتژی جدید افغانستان اشاره ای نکرد. از سه ماه پیش، برخی سناتورهای ارشد از جمله جان مک کین از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بودند استراتژی جدیدی در افغانستان اتخاذ کند.

آمریکا از سال ۲۰۰۱ در افغانستان حضور دارد اما در سالهای اخیر دولت اوباما تلاش کرد نیروهای آمریکا در این کشور را به کمترین میزان در ۱۵ سال اخیر برساند. با این حال برخی منتقدان می گویند کاهش شدید نیروهای آمریکایی و ضعیف بودن دولت مرکزی افغانستان موجب قدرت گرفتن القاعده و داعش در این کشور شده است.

جیمز متیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، مایک پمپئو رئیس سازمان سی آی ای و اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ در نشست روز جمعه حضور داشته اند. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا هم با کوتاه کردن سفر به آمریکای جنوبی در این جلسه حاضر بود.

آقای متیس که به خاورمیانه سفر کرده است روز یکشنبه در پایتخت اردن در جمع خبرنگاران از تصمیم گیری دولت درباره استراتژی جدید در افغانستان ابراز رضایت کرد اما گفت که درباره جزئیات آن صحبت نخواهد کرد. وزیر دفاع آمریکا گفت و گو درباره این استراتژی را به بعد از اعلام آن از سوی آقای ترامپ موکول کرد.

در حالی که اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ اخیرا از نبود برنامه ای جامع برای جنگ افغانستان دفاع کرده، دونالد ترامپ پیشتر اعلام کرد به زودی برنامه اش را اعلام خواهد کرد.

مک مستر اعلام کرده رئیس جمهوری آمریکا تصمیمات مختلفی در باره رویکرد نظامی اتخاذ کرده و نیازی نیست که آنها را به صورت عمومی بیان کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG