لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۹

پرزیدنت ترامپ تا ساعاتی دیگر راهبرد جدید آمریکا در افعانستان را اعلام می‌کند


پرزیدنت ترامپ در روزهای اخیر جلساتی را با وزرا و مشاوران خود درباره استراژی جدید آمریکا برگزار کرد.
پرزیدنت ترامپ در روزهای اخیر جلساتی را با وزرا و مشاوران خود درباره استراژی جدید آمریکا برگزار کرد.

بعد از جلسات رئیس جمهوری آمریکا با وزرا،‌ اعضای شورای امنیت ملی و مشاورانش،‌ کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که پرزیدنت دونالد ترامپ دوشنبه شب راهبرد جدید آمریکا در افغاستان را اعلام می کند.

هنوز از جزئیات تصمیم پرزیدنت ترامپ اطلاعاتی منتشر نشده اما یکشنبه شب ۲۹ مرداد جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده که عازم اردن بود، نیز تایید کرد که دونالد ترامپ پس از بررسی‌های جدی تصمیم خود را درباره راهبرد ایالات متحده در افغانستان اتخاذ کرده است.

پیشتر پرزیدنت ترامپ روز شنبه اعلام کرده بود تصمیم نهایی درباره آینده افغانستان را اتخاذ کرده است. رئیس جمهوری آمریکا در حساب توئیتر‌اش با اشاره به نشست‌ با ژنرال‌های نظامی در کمپ دیوید، تصمیم در مورد افغانستان را یکی از تصمیمات مهم گرفته شده در این نشست اعلام کرد.

او در توئیت روز شنبه ۲۸ مرداد نوشت: «روز مهمی در کمپ دیوید همراه با ژنرالهای با استعداد و روسای ارتش سپری شد. تصمیمات بسیاری گرفته شد، از جمله در مورد افغانستان.»

این توئیت شاید در جواب گزارشهای اخیر مبنی بر تعویق تصمیم گیری در مورد افغانستان منتشر شده است.

از سه ماه پیش، برخی سناتورهای ارشد از جمله جان مک کین از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بودند استراتژی جدیدی در افغانستان اتخاذ کند.

احتمال افزایش نیرو

هرچند هنوز جزئیات راهبرد جدید آمریکا مشخص نیست اما روز یکشنبه برخی رسانه های آمریکایی در گمانه زنی خود از افزایش نیروی آمریکا در رویکرد جدید دولت ترامپ خبر دادند. این رسانه ها نوشتند در استراتژی جدید، آمریکا قصد دارد چهار هزار نیروی نظامی جدید به افغانستان اعزام کند. در حال حاضر حدود ۸ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی آمریکا در افغانستان حضور دارند.

آمریکا از سال ۲۰۰۱ در افغانستان حضور دارد اما در سالهای اخیر دولت اوباما تلاش کرد نیروهای آمریکا در این کشور را به کمترین میزان در ۱۵ سال اخیر برساند. با این حال برخی منتقدان می گویند کاهش شدید نیروهای آمریکایی و ضعیف بودن دولت مرکزی افغانستان موجب قدرت گرفتن القاعده و داعش در این کشور شده است.

جیمز متیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، مایک پمپئو رئیس سازمان سی آی ای و اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ در نشست روز جمعه حضور داشته اند. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا هم با کوتاه کردن سفر به آمریکای جنوبی در این جلسه حاضر بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG