لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۳

پایان رسمی ماموریت نظامی آمریکا و بریتانیا در هلمند افغانستان


مراسم انتقال کنترل پایگاه نظامی آمریکا در ولایت هلمند به نیروهای افغان – ۴ آبان ۱۳۹۳
مراسم انتقال کنترل پایگاه نظامی آمریکا در ولایت هلمند به نیروهای افغان – ۴ آبان ۱۳۹۳

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در افغانستان با اعلام پایان مأموریت نظامی در ولایت هلمند، کنترل پایگاه‌های نظامی خود در آن ولایت را بطور رسمی به نیروهای افغان واگذار کردند.

روز یکشنبه در مراسمی در پایگاه آمریکایی لِدِرنک و همینطور در پایگاه بریتانیایی باسشِن در هلمند، پرچم‌های ایالات متحده و بریتانیا با پرچم افغانستان جایگزین شد.

انتقال کنترل بزرگترین پایگاه‌های نظامی آمریکا و بریتانیا در ولایت هلمند، بخشی از روند خروج نیروهای رزمی خارجی از افغانستان است که باید تا پایان سال جاری ۲۰۱۴ میلادی (دی ۱۳۹۳) بطور کامل انجام شود.

ولایت هلمند در اوج خشونت‌های افغانستان در سال ۲۰۱۰ میلادی، نزدیک به ۱۴۰ هزار سرباز خارجی را در خود جای داده بود. شمار این نیروها تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی به حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر ، آن هم به منظور مشاوره و آموزش سربازان افغان، کاهش خواهد یافت.

ارتش ایالات متحده در طول ۱۳ سال نبرد با شورشیان در افغانستان – که پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در آمریکا، علیه القاعده و نیروهای طالبان آغاز شد – تا کنون بیش از ۲۳۰۰ نفر از اعضای خود را از دست داده است. بیش از ۴۵۰ نفر از سربازان ارتش بریتانیا نیز در همین مدت در افغانستان جان خود را از دست دادند.

نیروهای امنیتی افغانستان در حالی مسئولیت تامین امنیت آن کشور را بر عهده می‌گیرند که تهدیدهای شورشیان علیه آنها، همزمان با خروج نیروهای نظامی خارجی، رو به افزایش گذاشته است. بنابر گزارش‌ها، بیش از ۴ هزار سرباز افغان از ابتدای سال جاری تاکنون، در نبرد با شورشیان کشته شده‌اند.

ولایت هلمند مرکز کشت خشخاش و تولید تریاک افغانستان و از منابع مالی عمده طالبان محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG