لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

هزينه بازسازی افغانستان برای ايالات متحده


جان سوپکو بازرس کل ویژه افغانستان در امور بازسازی افغانستان
جان سوپکو بازرس کل ویژه افغانستان در امور بازسازی افغانستان

بازرس کل ويژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان می‌گويد ایالات متحده بیش از ۱۰۴ میلیارد دلار به بازسازی افغانستان اختصاص داده است. اين مقدار بيش از مبلغی است که آمريکا برای بازسازی هر کشور ديگری در طول تاريخ هزينه کرده است.

به گفته جان سوپکو با وجود سرمایه‌گذاری‌های عظیم، فساد و تجارت مواد مخدر در افغانستان در حال رشد بوده و آن کشور قادر به پرداخت هزینه‌های لازم برای محافظت از پروژه‌هايی که ايالات متحده آغاز کرده نيست.

آقای سوپکو در سخنانی در دانشگاه «جرج تاون» گفت «به‌نظر می‌رسد که ما حکومتی ايجاد کرده‌ايم که افغان‌ها قادر نیستند از عهده مخارج آن برآيند.»

ايالات متحده و کمک‌کنندگان بین‌المللی بیش از ۶۰ درصد بودجه ملی افغانستان را تامین مالی می‌کنند. حتی با اين‌که مهلت خروج تمام نیروهای نظامی بین‌المللی از افغانستان در حال نزديک شدن است، کنگره آمریکا ۱۶ میلیارد دلار ديگر برای بازسازی آن کشور اختصاص داده است.

سوپکو با بیان این که تا اينجا ایالات متحده نتوانسته بطور موثری به فساد اداری در افغانستان رسیدگی کند، در ادامه افزود با توجه به این که نرخ فساد در افغانستان یکی از بالاترین‌ها در جهان است و ايالات متحده میلیاردها دلار در آن کشور هزینه می‌کند، اين شکافی «حیرت آور» است.

او به همان اندازه از تلاش‌های ۷ ميليارد دلاری نافرجام واشنگتن در مبارزه با صنعت تولید ترياک انتقاد کرد و هشدار داد که بدون استراتژی موثر مبارزه با مواد مخدر و وجود اراده سیاسی، دولت افغانستان خود می‌تواند به دولتی خلافکار در این زمینه تبدیل شود.

آقای سوپکو با بیان این که داشتن نظارت قوی بر هزینه‌های آمريکا در افغانستان بسیار مهم است، گفت با بيرون کشيدن نیروهای نظامی، تلاش در جهت پاسخگویی بیشتر در محیطی بطور فزاینده‌ای خطرناک می‌شود، یک چالش واقعی است.

جان سوپکو، دادستان پیشین، در سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) به مقام بازرسی کل منصوب شد و در واشنگتن برای موضع سختی که در قبال فساد و ناکارآمدی دولت دارد مشهور است.

XS
SM
MD
LG