لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

کری: دولت وحدت ملی می‌تواند نقطه عطفی در افغانستان باشد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که تکمیل توافقنامه تقسیم و انتقال موفقیت‌آمیز قدرت سیاسی در افغانستان، می‌تواند نقطه عطفی برای این کشور باشد.

آقای کری در کمک به مذاکره برای رسیدن به توافقی که بر اساس آن دو کاندیدای ریاست جمهوری با تشکیل دولت وحدت ملی موافقت کردند، نقش مهمی ایفا کرد.

او در مصاحبه‌ای با سرویس افغان صدای آمریکا مصلحت‌اندیشی سیاسی اشرف غنی و عبدالله عبدالله، دو کاندیدای ریاست جمهوری که بر سر نتایج انتخابات اختلاف داشتند را ستود و گفت که آنها درک کردند که باید وطن‌پرست باشند و به افغانستان کمک کنند تا روی پای خود بایستد.

آقای کری همچنین از حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق، به عنوان فردی «بسیار هوشمند ومجرب» تقدیر کرد. او با اینکه تایید کرد کرزی در بیشتر مسائل، نگاهی متفاوت از نگاه آمریکا داشت، گفت که کرزی «به گونه‌ای صلح‌جویانه از طریق انتخابات قدرت را از دولتی به دولت دیگر منتقل کرد.»

وزیر امور خارجه آمریکا این حرکت را «تاریخی» نامید و گفت رئیس جمهوری سابق بستری را برای پرزیدنت غنی و دولت جدید فراهم کرد تا فصل بعدی تاریخ افغانستان را تدوین و تعریف کنند.»

اشرف غنی زمانی کوتاه پس از بدست گرفتن قدرت، توافقنامه امنیتی دو جانبه با آمریکا را امضا کرد که به امریکا اجازه خواهد داد پس از پایان ماموریت رزمی بین‌المللی در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴، حدود ۱۰ هزار سرباز در افغانستان نگه دارد.

XS
SM
MD
LG