لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

رئیس جمهوری افغانستان در نشست مشترک کنگره آمریکا سخنرانی کرد


رئیس جمهوری افغانستان در نشست مشترک کنگره آمریکا سخنرانی کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

اشرف غنی رئيس جمهوری افغانستان، یک روز پس از ملاقات و گفتگو با باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، امروز، چهارشنبه، در اجلاس مشترک کنگره سخنرانی کرد.

آقای غنی به کنگره آمریکا گفت که کشورش مدیون آمریکا و بیش از ۲۳۰۰ نفر از نیروهای آمریکایی است که به خاطر آزادی جان خود را از دست دادند.

اشرف غنی گفت بیش از یک میلیون آمریکایی در دفاع از مردم افغان با آنها آشنا شدند و مردم افغانستان فهمیدند سربازان آمریکایی با از خودگذشتی ها چگونه برای حفظ آزادی افغانستان جنگیدند.

سخنرانی اشرف غنی در کنگره آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

رئیس جمهوری افغانستان همچنین از آمریکا به خاطر کمک ها برای توسعه افغانستان و دیگر کمک های غیرنظامی تشکر کرد. او وعده داد که ناظر خوبی بر کمک های آمریکا به کشورش خواهد بود که همچنان درگیر یک شورش است.

اعضای دموکرات و جمهوریخواه کنگره از رئیس جمهوری افغانستان به گرمی استقبال کردند. چند ساعت پیش از سخنرانی او، دست کم ۶ نفر در کابل در یک بمبگذاری انتحاری کشته و ۳۰ تن دیگر مجروح شدند. این حمله در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری افغانستان رخ داد.

سخنرانی آقای غنی بخشی از تلاش ها برای ترمیم روابط آمریکا و افغانستان است.

آقای غنی در ديدار روز سه شنبه با رئيس جمهوری توانست موافقت او را برای حفظ شمار سربازان آمريکايی در سطح فعلی ۹۸۰۰ نفر تا آخر سال جاری ميلادی در افغانستان، جلب کند. آقای اوباما پيش از اين در نظر داشت ۳۳۰۰ نفر از اين افراد را به آمريکا برگرداند.

در پی اين توافق دو رهبر در يک کنفرانس خبری مشترک، رسانه ها را در جريان مشروح گفت و گوهای خود قرار دادند.

آقای اوباما دلیل موافقت با درخواست رئيس جمهوری افغانستان را ادامۀ وضعيت خطرناک در افغانستان و تداوم فعاليت های گروه های ستيزه گر ذکر کرد.

او گفت «ما به کمک هايمان در جهت تأمين مشارکت های امنيتی و حمايت های لازم، چون آموزش نظامی، همياری، توصيه در مورد اهداف سوق الجيشی، توسعه و تقويت حجم و هر آنچه مربوط به يک ارتش مدرن و حرفه ای و ايجاد يک نيروی پليس کارآمد در راستای حفظ امنيت افغان ها در خاک افغانستان می شود، ادامه می دهيم.»

ايالات متحده به مأموريت رزمی در افغانستان ، که زمانی در آنجا ۱۳۰ هزار سرباز داشت، پایان داده است.

اما اشرف غنی از آمريکا درخواست کرد به خاطر ادامۀ خطر طالبان و القاعده و به تازگی ظهور و پيوستن داعش به جمع گروه های تروريستی از کاهش يکجا و سريع نيروهای خود در افغانستان خودداری کند.

او گفت «ما هنوز کارهای زيادی در پيش داريم. اين انعطاف به ما فرصت می دهد تا بتوانيم حداکثر نيرو يمان را بر انجام اصلاحاتی بگذاريم که هدفش تربيت نيروی امنيتی، ارتش، و نيروی پليسی است که به موازين حقوق بشر احترام بگذارند و در خدمت مردم باشند. خشونت عليه مردم جايی در فرهنگ امنيتی ما ندارد و ما در حفظ و احيای اين فرهنگ پيروز خواهيم شد.»

آقای غنی ضمن تأکيد بر لزوم انجام مذاکرات صلح با طالبان، می گويد اما زير بار مصالحه با کسانی که بخواهند از افغانستان به عنوان صحنه فعاليت تروريسم بين المللی استفاده کنند، نمی رود.

بخشی از هدف سفر آقای غنی به آمريکا پاک کردن غبار کدورتی ست که طی ۱۴ سال دوران رياست جمهوری حامد کرزای و ابراز نارضايتی ها و انتقادهای پی در پی او از کمک های آمريکا بر مناسبات دو کشور سايه افکنده است.

دولت آمريکا از کنگره می خواهد با ادامۀ کمک مالی به دولت افغانستان امکان دهد تا بتواند تا آخر سال مالی ۲۰۱۷ / ۳۵۲ هزار نيروی امنيت ملی خود را حفظ کند.

XS
SM
MD
LG