لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

اشرف غنی در پنتاگون از حمایت آمریکا از افغانستان تقدیر کرد


اشرف غنی در پنتاگون از حمایت آمریکا از افغانستان تقدیر کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

اشرف غنی و عبدالله عبدالله در جريان نخستين سفر رسمی خود به آمريکا به عنوان رئيس جمهوری و رئيس اجرايی دولت وحدت ملی افغانستان، روز سه شنبه با رئيس جمهوری آمريکا ديدار کردند.

آنها همچنین در اين سفر، که با هدف پيشبرد مناسبات دو کشور انجام گرفته است، با جان کری و اشتون کارتر، وزیران خارجه و دفاع ایالات متحده مذاکراتی داشتند.

سفر رهبران افغانستان به آمريکا، به گفتۀ رئيس جمهوری افغانستان برای رفع ابهاماتی که پس از خروج تقريباً تمامی نيروهای رزمی آمريکا از افغانستان و سرنوشتی که در انتظار آن کشور خواهد بود، صورت گرفته است.

انتظار می رود، با توجه به کاهش ناگهانی تعداد نيروهای آمريکايی در افغانستان پس از ۱۴ سال استقرار و سخنان آقای اوباما در مورد اين که احتمال کاهش بيشتر نيروهای باقيمانده از ۹۸۰۰ به ۵۵۰۰ نفر، درخواست کند شدن زمانبندی و روند اين کاهش نیروها در دیدار اشرف غنی و اوباما مطرح شده باشد، چون زمانی که اين تصميم گرفته شده بود، هنوز مشکلی به نام داعش وجود نداشت.

اشرف غنی در جريان ديدارهايی که تاکنون با مقام‌های آمريکا داشته از فداکاری ها و حمايت‌های نظامی، مالی، و آموزشی آمريکا، ارتقاء سطح آموزشگاه ها، ساخت مدارس بيشتر، تأسيس درمانگاه و بيمارستان در افغانستان تقدير کرد.

او همچنین گفت «ما مصمم به ايجاد شرايطی در کشور هستيم که مردم‌مان نه فقط در صلح و آرامش، که با حرمت و در رفاه زندگی کنند.»

دو طرف، برخلاف انتقادهای پی در پی حامد کرزای رئيس جمهوری پيشين افغانستان، در چشم رسانه‌ها تصويری از يک روحيۀ همکاری گرم و دوستانه از خود نشان داده‌اند. آنها در اين ديدارها مذاکرات فشرده‌ای در زمينه مسائل امنيتی، و ادامه خطر طالبان و القاعده داشته‌اند.

مقام‌های کاخ سفيد می‌گويند، رئيس جمهوری آمريکا با اين که تمایل دارد به درخواست آقای غنی در مورد کند کردن روند کاهش نيروهای آمريکايی در افغانستان پاسخ مثبت دهد، اما هنوز معتقد است بايد فقط گروه کوچکی برای محافظت از سفارت آمريکا در افغانستان باقی بماند.

همزمان، ايالات متحده از قصد پرداخت ۸۰۰ ميليون دلار کمک نقدی به افغانستان جهت تشويق اصلاحات عمرانی و سياسی، در آن کشور خبر داده است.

در پی توافق دو طرف در زمينۀ تشکيل مجدد يک کميسيون مشترک جهت انجام دور تازه گفت و گوهای ديپلماتيک و در سطح بالا ميان دو کشور، وزير خارجه آمريکا در آينده ای نه چندان دور به کابل سفر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG