لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

مقام دولتی ایران: طالبان برای کامیون‌های ایرانی در افغانستان محدودیت وضع کرد


آرشیو
آرشیو

یک مقام دولتی ایران از اعمال محدودیت‌ جدید افغانستان برای تجارت با ایران خبر داد و گفت کامیون‌های ایرانی تنها یک بار در ماه می‌توانند وارد افغانستان شوند.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه ۱۲ آبان به نقل از جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ و نقل بین‌المللی سازمان راهداری، اعلام کرد بر اساس سیاست جدید وضع‌ شده توسط طالبان، اگر کامیون‌های ایرانی بعد از تخلیه بار در افغانستان «زودتر از ۲۵ روز» دیگر وارد خاک این کشور شوند، «مشمول جرایم» خواهند شد.

او با اشاره به این که مدیران جدید در افغانستان «سابقه و تجربه کار در این زمینه را ندارند» گفت کسانی با سابقه فعالیت در این حوزه به آنها «خط» می‌دهند.

به گفته هدایتی، در حالی که بار کامیون‌های ایرانی در محدوده مرز تخلیه می‌شود، کامیون‌های افغانستانی پس از ورود به خاک ایران «تا بندر عباس» تردد می‌کنند.

این مقام دولتی با بیان این که این محدودیت‌ها هنوز اجرایی نشده است، تأکید کرد: «دستمان برای اقدام متقابل باز است.»

ایجاد محدودیت تجاری افغانستان برای ایران در حالی است که پیش از این خیرالله خادمی معاون وزیر راه ایران، با بیان این که جمهوری آذربایجان با راه‌اندازی ایستگاه بازرسی از کامیون‌های ایران «عوارض ۱۳۰ دلاری» دریافت می‌کند، از تلاش برای احداث یک مسیر جایگزین خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG