لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

دیدار هیئت آمریکایی و نمایندگان طالبان در دوحه؛ وزارت خارجه آمریکا: طالبان «بر اساس اقدامات‌شان» قضاوت خواهند شد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده

وزارت خارجه ایالات متحده از دیدار هیئت‌های ایالات متحده و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، خبر داد.

در بیانیه‌ای که شامگاه یکشنبه ۱۰ اکتبر توسط ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، منتشر شد، آمده است، هیئتی از ایالات متحده در روزهای ۹ و ۱۰ اکتبر برای دیدار با نمایندگان ارشد طالبان به دوحه، پایتخت قطر رفت.

بنا بر این بیانیه، هیئت آمریکایی در این دیدار بر «نگرانی‌های امنیتی و تروریستی و عبور ایمن شهروندان آمریکایی، دیگر شهروندان خارجی، و شرکای افغانستانی ما» و همچنین مسئله حقوق بشر، از جمله «مشارکت معنادار زنان و دختران در همه جنبه‌های جامعه افغانستان» متمرکز بود. دو طرف همچنین ارائه مستقیم کمک‌های بشردوستانه ایالات متحده به مردم افغانستان را مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار دادند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با «صریح و حرفه‌ای» خواندن این مذاکرات، گفت که هیئت ایالات متحده بار دیگر تاکید کرد که در مورد طالبان «بر اساس اقدامات‌شان، و نه صرفا حرف‌های‌شان» قضاوت خواهند شد.

واشنگتن و سایر کشورهای غربی در تلاش هستند ضمن تعامل با طالبان جهت تضمین سرازیرشدن کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان، از مشروعیت بخشیدن به این گروه خودداری کنند.

مقامات دولت های غربی پیشتر به طالبان هشدار داده‌اند که به تعهدات‌شان پایبند بمانند و در چارچوب هنجارهای بین‌المللی حکومت کنند.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، آمریکا سفارت خود را از کابل به قطر منتقل کرد.

دوحه با طالبان روابط حسنه‌ای دارد و در جریان گفت‌وگوهای شکست‌خورده آن گروه با دولت ساقط شده محمد اشرف غنی، که در زمان دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا آغاز شد، میزبان آن گروه بود.

XS
SM
MD
LG